В ООН Съединените щати предупредиха Израел за последици заради насилственото разселване и глада в Ивицата Газа. Представители на редица страни в световната организация осъдиха израелските действия в анклава, предизвикали хуманитарната криза.
Политиката на насилствено разселване и глад в Газа“ би имала сериозни последици съгласно американското и международното право. Изказване в този дух направи Линда Томас-Грийнфийлд, представляваща Съединените щати в ООН. Тя говори само няколко часа след изявленията от Вашингтон, че няма да намали военната помощ за Тел Авив.
Пред Съвета за сигурност на ООН Гринфилд добави, че е от спешна необходимост Израел да спре прилагането на закон, забраняващ функционирането на Агенцията на ООН за подпомагане и работа на палестинските бежанци.
Съветът заседава във връзка с доклад на световни експерти, в който се казва, че има "голяма вероятност гладът да е неизбежен в северната част на Газа. Преди повече от година Израел започна офанзива в палестинската територия след безпрецедентно нападение на радикалната групировка "Хамас".
Посланикът на Израел в ООН Дани Данон отхвърли предупреждението на световните експерти по глада като "просто фалшиви" и очерта усилията на Израел за подобряване на хуманитарната ситуация в Газа.
Руският представител Анатолий Небензя заяви, че американската подкрепа за Израел е довела до катастрофалното положение в анклава.
Русия и Китай подкрепиха предложения проект за резолюция от 10 непостоянни членки на Съвета за сигурност за незабавно прекратяване на огъня в Газа.
Междувременно израелският премиер Бенямин Нетаняху се обърна към иранците във видеоклип. Той заяви, че управляващите в Техеран ги поставят в опасност, като харчат пари за атаки срещу Израел, които биха могли да бъдат вложени в просперитета на населението и подчерта, че и двата народа не искат война.