Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германия предупреди терминалите си за внос на LNG да не приемат руски газови товари

Снимка: RWE

Германското правителство предупреди своите държавни терминали за внос на газ да отхвърлят всякакви руски товари с втечнен природен газ (LNG), след като властите в Берлин бяха уведомена за планирана доставка.

В писмо, видяно от "Файненшъл таймс" от 6 ноември, германското министерство на икономиката "инструктира" Deutsche Energy Terminal (DET) "да не приема никакви доставки на руски LNG", след като държавната компания информира Берлин, че нейното съоръжение за внос в Брунсбютел е готово да приеме руски товари в неделя.

Министерството посочва, че заповедта е издадена, за да защити "по-висшите обществени интереси" на страната, призовавайки оператора на терминали "да отхвърли доставките на LNG от Русия до второ нареждане", съобщава финансово издание.

Потенциалната доставка идва в момент, когато втечненият природен газ може се превърне в разменна монета за ЕС и президентството на Доналд Тръмп, след като миналата седмица председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи идеята за замяна на руския LNG с повече внос на суперохладено синьо гориво от САЩ.

Германия беше най-големият вносител на руски газ в Европа преди пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г. Когато руският президент Владимир Путин спря доставките на газ по тръбопроводи за Германия и други европейски страни, правителството на канцлера Олаф Шолц се втурна да намери алтернативи и изгради серия LNG терминали за приемане на доставки на газ по море.

В писмото си германското министерство каза, че ако DET разреши тази доставка да продължи, терминалът за втечнен природен газ ще се противопостави на самата причина, поради която е създаден на първо място, а именно - да направи Германия и ЕС като цяло "независими от руския газ".

Въпреки че САЩ и Обединеното кралство забраниха вноса на руски втечнен природен газ, ЕС продължи да внася синьото гориво, като 20% от него се доставяше от Русия, според компанията за стоки данни Kpler.

По-голямата част от руския втечнен природен газ е отишъл във Франция, Испания и Белгия по дългосрочни договори, от които участващите компании казват, че не могат да излязат, освен ако не бъде наложена пълна забрана. Германия пък не е внасяла директно руски втечнен природен газ след нахлуването на Москва в Украйна и инструкцията на министерството "гарантира, че това продължава да е така", се казва още в писмото, цитирано от "Файненшъл таймс".

Финансово издание обаче отбелязва, че германската държавна енергийна група Sefe има дългосрочен договор за доставяне на втечнен природен газ от руското експортно съоръжение "Ямал" и е пренасочила почти всичките си доставки към съоръжение за внос във Франция, според данните на Kpler. Втечненият природен газ отново се газифицира там и се подава към взаимосвързаната европейска газопроводна система. Германия започна да получава тръбопроводен газ от Франция през октомври 2022 г., напомня финансово издание.

От DET отказаха да коментира писмото, а от Sefe не отговориха на искането за коментар на информацията, отбелязва "Файненшъл таймс".

Министерството на икономиката на Германия също отказа да коментира директно писмото, добавяйки, че "по принцип е правилно, че Германия не внася руски газ и също така е ясно на министерството на икономиката, че това не трябва да се случва през германските LNG терминали". Министерството се оглавява от вицеканцлера Роберт Хабек, чиято Зелена партия зае твърда позиция срещу Путин и руската военна инвазия в Украйна.

Данните за проследяване на кораби все още не са идентифицирали танкери, които да са сигнализирали за съоръжението на това за внос в Брунсбютел, въпреки че три кораба, които са напуснали Ямал през последните дни, са посочили, че се насочват към Европа.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна