Европейската икономика се придвижва към възстановяване, тъй като избледняват пречките пред потреблението и инвестициите, но геополитическите рискове представляват нарастваща заплаха, посочи Европейската комисия при представянето на своите "есенни" икономически прогнози.
Според последния макроикономически доклад, процесът на дезинфлация продължава и икономиката се връща към нива на скромен растеж. Новите прогнози са за нарастване на БВП с 0,8% в еврозоната и с 0,9% в рамките на целия Европейски съюз през 2024 г.
За 2025 г. ЕК очаква подобряване на икономическата експанзия до 1,5% в ЕС и до 1,3% в еврозоната, след което БВП в еврозоната да нарасне с 1,6% през 2016 г.
Растежът на потребителските цени се очаква да се забави до 2,1% през следващата година и до 1,9% през 2026 г. - малко под целевото ниво на ЕЦБ от 2 на сто. Въпреки известна нестабилност в краткосрочен план, дезинфлационният процес "изглежда стабилен", посочва Комисията.
Позитивна тенденция ще се усети и в растежа на заетостта, потреблението и вътрешното търсене.
"Тъй като инфлацията продължава да намалява, частното потребление и ръстът на инвестициите се увеличават, а безработицата е рекордно ниска, растежът се очаква постепенно да се ускори през следващите две години", посочи еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони. "Въпреки това, структурните предизвикателства и геополитическата несигурност тежат върху бъдещите ни перспективи", добави той.
ЕК обаче предупреждава за наличието на големи геполитически рискове.
Войната на Русия в Украйна, кризата в Близкия изток и "по-нататъшното увеличаване на протекционистичните мерки от страна на търговските партньори" могат да нарушат световната търговия и да отслабят силно отворената икономика на ЕС.
"Трябва да се справим с дългогодишните структурни предизвикателства, да повишим производителността и да гарантираме, че икономика на ЕС остава конкурентоспособна в световен мащаб", коментира Валдис Домбровскис, изпълнителен вицепрезидент на ЕК, отговарящ за икономика.
В "есенния" доклад на ЕК не се споменава Доналд Тръмп, който спечели президентските избори в САЩ няколко дни след крайната дата за постъпваща информация. Той представлява значителен риск за европейската икономика поради обещанието си да повиши вносните мита за Китай и за всички останали, включително за Европейския съюз.
Говорейки пред журналисти в Брюксел, Джентилони каза, че търговските отношения между ЕС и САЩ са едни от най-големите и стратегически значими в света, със стоков обем от 850 милиарда евро (898 милиарда долара) през миналата година и още 650 милиарда евро за услуги.
"Евентуален протекционистки завой в търговската политика на САЩ би бил изключително вреден и за двете икономики. Комисията ще работи с бъдещата администрация на САЩ, за да прокара силна трансатлантическа програма и да гарантира, че международните търговски канали ще останат отворени, като същевременно ги направи по-сигурни", посочи Джентилони.