Протестиращи окупираха парламента на грузинския регион Абхазия, който Русия и още няколко страни признават за независима държава. Недоволството е срещу нова спогодба на местните власти с Москва, което ще позволи допълнителни руски инвестиции, но според опозицията застрашава околната среда и интересите на абхазците.
В столицата на Абхазия Сухуми се стигна до сблъсъци между протестиращи и полиция, която използва сълзотворен газ. В следобедните часове Ройтерс съобщи, че протестиращите най-напред са използвали камион, за да съборят металната порта на парламента, а последствие са нахлули и в сградата.
Опозиционният лидер Ешсоу Какалия обяви, че парламентът е под контрола на протестиращите, които настояват за оставката на президента Аслан Бжания. Протестиращи са нахлули и в сгради на неговата администрация. Най-малко 8 души са в болница заради безредиците.
Русия поддържа военно присъствие в черноморския регион, чиято независимост призна заедно с тази на Южна Осетия след 5-дневната война с Грузия през 2008 година.
Недоволството се засили въпреки че от президентството обявиха оттеглянето на инвестиционната сделка с Русия, която трябваше да бъде ратифицирана в парламента днес. Тя би позволила на руски компании да купуват земи по крайбрежието.
Руският туризъм е основен източник на средства за Абхазия, въпреки това опозицията и протестиращите на нейна страна са на мнение, че сделката ще позволи безконтролно строителство, както и оскъпяване на недвижимите имоти, което ще ограничи местната собственост.
Протестите в Абхазия започнаха по-рано тази седмица, като от опозицията уточниха в изявление, че не са против връзките с Русия. "Абхазкото общество има само едно искане - да бъдат защитени интересите на нашите граждани и бизнеси, чийто глас до днес не беше чут от парламента и президента".
Двама от президентите на Абхазия след 2008 година са отстранявани след протести - Александър Анкваб през 2014 и Раул Кхадзимба през 2020 година.