Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВФ предупреди, че налагането на ответни мита в Азия могат да подкопаят икономическия растеж

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Международният валутен фонд предупреди във вторник, че ответни мита от типа "око за око, зъб за зъб" могат да подкопаят икономическите перспективи на Азия, да повишат разходите и да нарушат веригите на доставки, въпреки че в същото време МВФ очаква регионът да остане ключов двигател на растежа за световната икономика, предаде Ройтерс.

"Ответните тарифи заплашват да нарушат перспективите за растеж в целия регион, което да доведе до по-дълги и по-малко ефективни вериги на доставки", посочи директорът на МВФ за Азиатско-тихоокеанския регион Кришна Шринивасан на форум за системния риск във филипинския град Себу.

Забележките на Шринивасан идват на фона на опасенията относно плана на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита от 60% върху вноса на китайски стоки и мита от поне 10% върху целия внос от останалия свят.

Митата могат да попречат на световната търговия, да възпрепятстват растежа в страните износителки и потенциално да повишат инфлацията в Съединените щати, принуждавайки Федералния резерв на САЩ да затегне паричната и лихвената си политика, въпреки неблагоприятните перспективи за глобалния икономически растеж.

През октомври Европейският съюз също реши да увеличи митата върху произведените в Китай електрически превозни средства с до 45,3%, което предизвика ответни мерки от страна на Пекин, напомня Ройтерс.

Последните прогнози за световната икономика на МВФ показват глобален икономически растеж от 3,2% както през 2024 г., така и през 2025 г., при по-оптимистични прогнози на фонда за растеж в Азия с 4,6% през тази и с 4,4% през следващата година.

Азия е "свидетел на период на важен преход", създаващ по-голяма несигурност, включително "силен риск" от ескалиране на търговското напрежение сред основните търговски партньори, посочи Шринивасан.

Той добави, че несигурността около паричната политика в развитите икономики и свързаните с нея пазарни очаквания може да повлияе на решенията за паричната политика в Азия, като окаже влияние на глобалните капиталови потоци, обменните курсове и на други финансови пазари.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна