Германската икономика вероятно ще стагнира през последните три месеца на годината (нулев икономически растеж), тъй като пазарът на труда продължава да отслабва и се задават възможни нови търговски мита, прогнозира немската централна банка Бундесбанк.
Най-голямата икономика в Европа неочаквано отбеляза ръст, макар и само с 0,2%, през предходните три месеца от юли до септември, но Бундесбанк каза, че няма много сигнали, че тази тенденция ще продължи, тъй като търсенето от чужбина и инвестициите остават слаби.
"Следователно всички ключови компоненти на търсенето в момента предлагат малко причини за забележимо краткосрочно възстановяване на германската икономика", посочва Бундесбанк в последния си месечен доклад, цитиран от агенция Ройтерс.
Централната банка също така предупреждава, че "политическите искания за нови митнически бариери представляват значителни допълнителни рискове за международната търговия", като това изявление вероятно е препратка към протекционистка позиция на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, която може да засегне силно експортно ориентираната икономика на Германия.
Мрачната вътрешна картина помага да се обясни промяната в позицията на Бундесбанк в рамките на Европейската централна банка от досегашния фокус върху борбата с инфлацията към по-голям акцент върху стимулиране на икономическия растежа чрез по-ниски разходи за заемите (по-ниски лихви).
Солидният ръст на заплащането на труда, който доскоро беше източник на безпокойство за потенциално ново повишаване на инфлацията, вероятно е достигнал своя връх от 8,8% за колективните трудови договори през третото тримесечие и сега е вероятно ще бъде "значително по-нисък", се посочва още в доклада на Бундесбанк.
"С оглед на дълготрайната икономическа слабост и значително по-ниските нива на инфлация, може да се очаква, че предстоящите преговори за заплатите ще доведат до забележимо по-ниски споразумения, отколкото през последните две години", се казва в него.