Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шефът на Италианската централна банка призовава ЕЦБ за бързо понижаване на лихвите

Фабио Панета, шефа на Италианската централна банка
Снимка: Reuters

Европейската централна банка трябва бързо да намали лихвените проценти през следващите месеци и ефективно да се откаже от сегашния си подход за взимане не решение "от среща на среща", заяви управителят на Централната банка на Италия Фабио Панета в днешна реч в Милано, предаде Ройтерс.

"С инфлацията, която е близка до целевото ниво, и стагниращото вътрешно търсене, ограничителните парични условия вече не са необходими", каза Панета, призовавайки останалите централни банкери да се съсредоточат върху риска инфлацията да падне "доста под целевото ниво от 2 процента".

ЕЦБ вече намали лихвените си проценти на три пъти през тази година с по 25 базисни пункта всяко, като депозитната лихва беше понижена до 3,25%. Очаква се банката отново да намали разходите по заемите с 25 базисни пункта на заседанието си през декември, преди да последват допълнителни съкращения и през следващата година.

Фабио Панета също така посочи, че търговските бариери биха могли да причинят повече вреда, отколкото полза и може дори да не са ефективни, като той визира обявените от бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп намерения за нови мита върху почти целия внос в Съединените щати.

"Трябва да избегнем илюзията, че общите мерки, издигащи протекционистки бариери, са решението на нашите проблеми. Подобна обща мярка е като кухненски нож: не е правилният инструмент за извършване на сложна операция", посочи италианският банкер, цитиран от Ройтерс.

Вносните мита, включително 10% универсална тарифа върху вноса от всички чужди държави и мита от 60%върху вноса от Китай, бяха ключова част от политиките на Тръмп по време на предизборната кампания и може да имат най-голямо глобално въздействие.

Панета твърди, че общите мита ще разделят света на съперничещи си блокове, с пагубен ефект върху производството, инфлацията и благосъстоянието.

"Ескалацията на търговските бариери между блоковете би довела до сериозни загуби на ефективност и благосъстояние за всички. Това ще намали диверсификацията на нашите икономики и ще увеличи нестабилността на производството и инфлацията", предупреди той, като добави:

"Протекционизмът няма да бъде толкова защитен, колкото може да изглежда, тъй като грубите политики неизбежно ще бъдат заобиколени. Ключовите продукти, насочени към двустранни търговски ограничения, биха намерили индиректни пътища към противоположни блокове чрез търговия с трети страни".

Такива непредвидими последици биха подкопали икономическата ефективност и сигурност, твърди той.

Европа може да бъде особено силно засегната, ако ключови вериги на доставки бъдат използвани като "оръжие" от страните производителки на суровини, тъй като това би затруднило особено големия производствен сектор на единния блок, каза още той.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна