Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание.
На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да бъде избран.
Днес процедурата отново ще се повтори - с номинации на парламентарни групи.
Съгласно приетата промяна в правилата за избор на председател на Народното събрание, предложена от "Възраждане", за избран ще се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите в пленарната зала.
Регистрацията на кворума на първото заседание, което продължава и днес, отчете 234 народни представители, което означава, че са необходими минимум 118 гласа, за да бъде избран председател.
Днес процедурата отново ще се повтори, като се очаква ГЕРБ-СДС отново да издигнат своя кандидат Рая Назарян, "Възраждане" – Петър Петров, а "БСП – Обединена левица" – Наталия Киселова.
Кандидатурата на ИТН Силви Кирилов, който е и най-възрастният депутат, разцепи при последното гласуване групата на ПП-ДБ.
Очакванията са днес да стане ясно дали ще има мнозинство за избор на председател и ако такова се сформира откъде ще дойде – от "Демократична България", която е част от ПП-ДБ или от "БСП – Обединена левица".
Социалистите запазиха мълчание преди да проведат заседания на колективните си органи, а "Демократична България" отново са готови да се въздържат от подкрепа, ако всички, и особено ГЕРБ, не оттеглят кандидатите си и се обединят около кандидатурата на най-възрастния.
Ивайло Мирчев коментира:
"Ние щяхме да гласуваме заедно с всички останали партии, тогава, когато си изтеглят кандидатите. Умишлено ГЕРБ не изтеглиха техния кандидат, за да могат да ни вкарат в хипотезата, че ние сме се сглобили с "Възраждане" и сега да си управляваме заедно".
Все още не е ясно какви ще са нагласите на политическите сили след като в 10:00 ч. се възобнови първото пленарно заседание, което продължава 12-ти ден.
Вчера вицепрезидентът Илияна Йотова изрази надежди днес да е решаващият ден, в който ще заработи новоизбраното Народно събрание:
"Надявам се да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок.
И аз мисля, че партиите ще проявят разум, за да може да се отпуши оттук нататък конституирането на Народното събрание, за да може президентът да започне с консултации и да се върви към съставяне на правителство."
, за да научите най-важното от деня!