Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.
При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените подчертават, че това не означава, че хората трябва умишлено да се заразяват с Covid-19.
Изследването се съсредоточава върху един вид бели кръвни телца - моноцити, които при болните от рак биват контролирани от туморните клетки и на практика започват да защитават тумора от имунната система. Учените са открили, че при тежка Covid инфекция при мишки тялото започва да произвежда специален вид моноцити с уникални противоракови свойства - те могат да атакуват не само вируса, но имат способността да се борят и с ракови клетки.
На мишки с различни видове рак в напреднал стадий - на белите дробове, на млечните жлези, на дебелото черво и на кожата, е било дадено лекарство, което имитира имунния отговор при тежка Covid инфекция, който предизвиква производството на тези специфични моноцити. Резултатите са забележителни - туморите в мишките и при четирите вида рак са се свили.
Това дава нов подход в борбата срещу рака, който не разчита на Т клетките, на които разчитат много от настоящите имунотерапии. Ще са необходими клинични проучвания, за да се определи дали същия ефект ще се прояви и при хората.