След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР.
Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиции ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната граница.
От МВР съобщиха още, че шест месеца ще остане засиленият граничен контрол на границата с Румъния, от януари не се очаква да има опашки от тирове, увери Илков.
"В началото на 2025 година, когато ставаме пълноправни членове на Шенгенското пространство и отпадне граничния контрол по сухопътната ни граница. Не, няма ситен шрифт между редовете. Изпълняваме си всички ангажименти, които имаме по Дъблин, така че нищо по-различно от това, което се е случило до момента. По време на нашата среща никъде не се появи политическия нюанс, говорехме изключително на експертно ниво, с конкретни ангажименти, които имаме съвместни", обясни служебният вътрешен министър.
На българо-турската граница, която ще стане външна за Шенген, ще има подсилване и обмяна на опит между Унгария, Австрия и Румъния с България.
"Контингент от 100 служители ще изпълняват функции на българо-турската граница. Да споделим отговорностите - първо, да подобри нашата ефективност, и, второ, да надградим нашите знания и умения по повод на незаконната миграция", каза Атанас Илков.
По границата с Румъния още 6 месеца ще остане контролът, каза директорът на граничната ни полиция Антон Златанов.
"На граничните пунктове, но той няма да бъде 100-процентовия контрол, който се осъществява сега. Той ще бъде базиран изцяло на анализа на риска, така че да бъдат проверявани само рисковите превозни средства, рисковите граждани. Няма да допуснем в двете вътрешни граници с Румъния и с Гърция да бъдат безконтролни", поясни Златанов.
Заради новите ангажименти МВР ще има нужда от повече пари. Сътресения в "Гранична полиция" няма да има, увериха от МВР.