Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министър Тахов: Вторите проби потвърждават категорично чума по овцете във фермата край Велинград

| обновено на 29.11.24 в 19:08
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов
Снимка: БГНЕС

Министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че служебният премиер Димитър Главчев му възлага да преговаря с фермерите, които са собственици на заразените с чума овце от стопанството край Велинград. И повторните проби, взети от животните, потвърждават на 100 процента заразата.

"Днес следобед излязоха пробите. Взехме над 300 проби – те са на 100% положителни. Нямаме никакво съмнение нито в първите проби, нито във вторите проби", посочи министър Тахов.

Държавата е готова да обезщети напълно засегнатите фермери, след като животните бъдат евтаназирани, и да поеме дезинфекцията на обекта като предостави и други помощи. По думите на министъра, преговорите се налагат заради намесата на политическа сила, която е убедила собствениците на стадата да изпратят взети от тях проби за изследване в лаборатория в Гърция.

След заседанието на Централния епизоотичен съвет при премиера земеделския министър разказа, че при първия си разговор с фермерите от стопанството край Велинград, те са възприели, че животните трябва да се умъртвят, но после са преосмисли това.

"Ние за Велинград нямаше да говорим, ако по някакъв начин процесът и всичко, което се случва там, не беше политизиран".

Министър Тахов не пожела да назове коя е политическата партия с намеса по този случай, но каза, че тя е извънпарламентарна и обяви офертата на държавата, която е готово да вземе още веднъж проби и да ги изпрати в Монпелие, където е лабораторията-майка на Европейския съюз.

"Предлагам тези два вариант: незабавно пристъпване към евтаназия на животните, което е придружено със съответните компенсаторни плащания или повторно изпращане на пробите вече в Монпелие. Това се прави наистина, за да изчистим всякакви съмнения - да не стане нашия резултат днес срещу техния резултат в Гърция. Ние сме на 100% убеден, че животните са болни".

Министъра каза още, че обезщетенията за умъртвени животни са по норматив и в зависимост от вида и породата, но стопаните биха могли след два месеца да възобновят дейността си и да имат нови стада.

Компенсациите се отпускат и при евтаназирането на болните от шарка дребни животни, като от лятото досега са унищожени над 2000 такива и никога собственици не са правили проблеми.

"И това си е един процес, който животновъдите си го знаят и го приемат. Вече имаме страшно много обаждания от други животновъди, които ни приканват час по скоро да унищожим това огнище, понеже имат опасения от разпространението на огнището по другите животновъдни обекти", подчерта земеделският министър.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна