Вносните мита, които се очаква да бъдат въведени от администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, биха могли да намалят икономическия растеж, но и инфлацията в 20-те държави от еврозоната, заяви във вторник членът на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка Пиеро Чиполоне по време на събитие в Милано, съобщава Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че повечето икономисти са съгласни, че евентуалните американски тарифи биха повлияли негативно на растежа, но мненията им се различават по отношение на ефекта върху потребителските цени в Европа. Някои твърдят, че търговските бариери на САЩ ще повишат стойността на долара, което ще направи европейския внос на ключови стоки по-скъп, като същевременно Европа също ще предприеме ответни мерки.
Чиполоне от ЕЦБ обаче изрази противоположното мнение.
"Мисля, че ще имаме намаляване на икономическия растежа, но и намаляване на инфлацията", каза той.
Този аргумент става все по-уместен, тъй като някои от по-непоколебимите членове на Управителния съвет на ЕЦБ, който определя лихвите, отбелязват, че централната банка сега е изложена на риск да надхвърли целта си за понижаване на инфлация до 2% (инфлацията да падне под това ниво) и следователно ЕЦБ трябва да намали лихвите по-бързо, отбелязва Ройтерс.
Чиполоне също така посочи, че американските мита ще отслабят икономиката, което да се изрази в по-ниско потребление и по този начин намален ценови натиск.
Междувременно китайските производители, на които се очаква да бъдат наложени допълнителни мита за вноса им в САЩ, ще търсят нови купувачи, продавайки в Европа на намалени цени.
Въпреки че вносът на петрол може да бъде по-скъп предвид по-силния долар, Доналд Тръмп също така иска да подкрепи производството на енергия в САЩ, което може да означава по-голямо предлагане точно когато глобалният икономически растеж се охлажда.
Всички тези фактори могат компенсират инфлационното въздействие върху цените в резултат на митата на Тръмп, отбелязва Ройтерс.