Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутати готвят отстраняването на южнокорейския президент

| обновено на 04.12.24 в 04:14
Южнокорейци гледат излъчено по телевизията изявление на президента Юн Сук-йол, в което той обяви военно положение.
Снимка: АП/БТА

Американският държавен секретар Антъни Блинкън приветства решението на южнокорейския президент Юн Сук-йол да отмени извънредното положение, което самият той обяви по-рано, за да се противопостави на "антидържавни сили" сред опонентите си. 
Депутатите в страната гласуваха против военното положение. Стана ясно и че те готвят законопроект за отстраняването на президента

Мярката, която не е прилагана от много години, беше обявена по-рано от държавния глава. Той я мотивира с желанието си да защити държавата от севернокорейски елементи и антидържавни сили. Около 190 депутати обаче гласуваха за премахването на ограниченията, което принуди самия Юн да обяви, че ще се съобрази с решението им:

"След искането на Националното събрание за отмяна на извънредното положение, военните, ангажирани с него, се изтеглиха. Ще приема настояването на депутатите и ще премахна извънредното положение на среща на кабинета."

Сега около 40 народни представители планират да внесат законопроекта за отстраняването на президента още днес, съобщи агенция "Йонхап". Лидерът на управляващата партия в Южна Корея Хан Дон-хун поиска и оставката на министъра на отбраната:

"Президентът трябва лично и подробно да обясни тази трагична ситуация. Министърът на отбраната, който предложи въвеждането на извънредно положение, трябва незабавно да бъде освободен от длъжност и на всички отговорни трябва стриктно да бъде потърсена сметка."

Председателят на парламентарната група на опозиционната Демократическа партия каза, че държавният глава няма как да избегне обвиненията в държавна измяна и трябва подаде оставка веднага. Един от най-големите синдикати пък призова членовете си да стачкуват докато Юн Сук-йол не се оттегли. Граждани се събраха на демонстрации в центъра на Сеул, които продължават, а според служител от кабинета на президента, той е отменил графика си за сутринта. Началникът на канцеларията му и над 10 секретари по-късно подадоха оставки. 

Ръководството на партията на държавния глава пък се събра на спешна среща при закрити врата, председателствана от лидера на формацията. Според една от водещите телевизии голяма част от участниците са се споразумели да поискат президента да напусне партията с мотив "защита на духа на конституцията". Медията отбеляза още, че е договорено да бъдат искани оставките на всички членове на кабинета, които не са се противопоставили на въвеждането на военното положение, и конкретно тази на министърa на отбраната. 

Реакция на ставащото дойде от Съединените щати. От Белия дом изразиха удовлетворение от отмененото извънредно положение. От Пентагона заявиха, че няма промяна в степента на готовност на американските военни в страната, които са около 27 хиляди. В същото време посолството в Сеул излезе със съобщение, в което съветва американските граждани да избягват местата на митингите.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна