Още едно ключово повишение на лихвите е възможно на заседанието на Руската централна банка на 20-ти декември, но подобно решение не е предварително определено, тъй като въздействието на по-слабата рубла върху инфлацията може да бъде компенсирано от забавяне на кредитирането, заяви в сряда нейният управител Елвира Набиулина, съобщава Ройтерс.
"Сигнализирахме, че централната банка допуска възможността за повишаване на лихвата, но искам да подчертая, че това не е предопределено", каза Набиулина на инвестиционна конференция в Москва, организирана от втория по големина кредитор в страната - банката VTB.
Тя каза още, че инфлацията все още не е започнала да се забавя и нейният път в посока надолу ще продължи през 2025 г., преди да достигне целевото ниво на централната банка от 4% през 2026 г.
Набиулина отбеляза, че новите данни показват, че корпоративното кредитиране се забавя.
"Имаме нов проинфлационен фактор в лицето на обменният курс. Растежът на цените остава висок, но вече можем да видим от текущите данни, че има забавяне на кредитирането, включително на корпоративните заеми", каза тя.
Набиулина обаче предупреди, че централната банка вероятно няма време, за да изчака инфлацията да се забави от само себе си.
Ден по-рано заместник-управителят на РЦБ - Алексей Заботкин също отбеляза, че спадът на руската рубла спрямо всички основни валути през ноември е основен инфлационен фактор, който трябва да се има предвид преди срещата на централната банка на страната за определяне на лихвените проценти на 20 декември.
Междувременно руската валута опитва стабилизация около 105,00-106,00 рубли за един щатски долар, след като седмица по-рано се срина за кратко с около 15% до 32-месечено дъно от 114,00 рубли като реакция на наложените от САЩ санкции върху руския финансов сектор, включително върху Газрпомбанк, която обработва плащанията за енергийната търговия на Русия с Европа.
Пазарите днес ще следят изявленията на президента Владимир Путин и на високопоставени служители, отговорни за икономическата политика на страната, на инвестиционния форум в Москва на VTB.
Преди форума главният изпълнителен директор на VTB Андрей Костин разкритикува агресивната политика на централната банка за повишаване на лихвите, като каза, че текущото ниво на инфлацията не изисква референтен лихвен процент, който да е "три пъти по-висок от това ниво".
През октомври Руската централна банка повиши агресивно своя референтен лихвен процент до 21% - най-високото ниво от 2003 г., за да се бори с инфлацията и да охлади прегряващата икономика.
Анкетирани от Ройтерс анализатори смятат, че централната банка ще повиши основния си лихвен процент с още 200 базисни пункта до 23% на заседанието на 20-ти декември.
Пазарите са в очакване и на съобщение от Министерството на финансите на Русия относно плановете за валутни трансакции за следващия месец. В отговор на рязката обезценка на рублата, преди дни централната банка спря покупките на чуждестранна валута.