Глобалната икономика се очаква да остане устойчива въпреки значителните предизвикателства, сочи най-новият доклад на ОИСР "Световни икономически перспективи", публикуван днес.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие предвиждат растеж на глобалния БВП от 3,3% през 2025 г. и през 2026 г. след експанзия с 3,2% през 2024 г.
ОИСР обаче предупреди, че глобалната икономика е изправена пред увеличаващи се рискове, вариращи от търговски напрежения до войни и дългови проблеми, които биха могли да застрашат нейната "забележителна устойчивост".
"Силното цялостно представяне маскира значителни разлики между регионите и страните и е заобиколено от важни рискове и несигурност", посочи в доклада главният икономист на ОИСР Алваро Перейра.
"Увеличават се рисковете, свързани с нарастващото търговско напрежение и протекционизъм, възможна ескалация на геополитически конфликти и предизвикателни фискални политики в някои страни", добави той.
Перспективите за икономическия растеж варират значително в различните региони. БВП на САЩ се очаква да нарасне с 2,8% през 2025 г., преди да се забави до 2,4% през 2026 г.
В еврозоната възстановяването на реалните доходи на домакинствата, затегнатия трудов пазар и намаляването на лихвените проценти продължават да стимулират растежа, смята ОИСР, като очаква БВП в региона на единната валута да се повиши с 1,3% през 2025 г. и с 1,5% през 2026 г.
БВП на Япония пък се очаква да нарасне с 1,5% през 2025 г., но след това да спадне до 0,6% през 2026 г. В същото време ОИСР очаква, че китайският икономически растеж да продължи да се забавя до 4,7% през 2025 г. и до 4,4% през 2026 г.
ОИСР очаква инфлацията в рамките на организацията да се понижи допълнително от 5,4% през 2024 г. до 3,8% през 2025 г. и до 3,0% през 2026 г., благодарение на все още рестриктивната паричната политика в повечето страни членки. Общата инфлация вече се е върнала към целите на централната банка в почти половината от развитите икономики и в близо 60% от икономиките с нововъзникващи пазари, отбеляза организацията.
Пазарите на труда постепенно се облекчиха, но безработицата остава ниска според историческите стандарти. Силните номинални увеличения на заплатите и продължаващата дезинфлация повишиха реалните доходи на домакинствата. Ръстът на частното потребление обаче остава слаб в повечето страни, което отразява слабото потребителско доверие. Глобалните търговски обеми се възстановяват, като ОИСР прогнозира увеличение от 3,6% през 2024 г.
Оценката на ОИСР е първата от голяма международна икономическа институция, описваща подробно перспективите за глобален растеж, откакто Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, обещавайки повишаване на митата на вноса от основни търговски партньори.
Въпреки вероятното влияние на бъдещия президент на САЩ върху световната икономика, ОИСР не го цитира нито веднъж по име в 267-те страници на своя последен доклад, ограничавайки коментара си до рисковете от последици от възможни мита, отбелязва агенция Блумбърг.
"Нарастващото търговско напрежение и по-нататъшното движение към протекционизъм може да наруши веригите на доставки, да повиши потребителските цени и да повлияе отрицателно на растежа. По подобен начин ескалацията на геополитическо напрежение и конфликти рискува да наруши търговията и енергийните пазари, като потенциално подхранва повишаване на цените на енергията", предупреди Перейра.
Прогнози на ОИСР за БВП на страните членки през 2024, 2025 и 2026 г.