Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОИСР: Растеж на България с 2,3% през тази и с 2,8% догодина, очаква да приемем еврото през 2026 г.

В новия доклад "Икономически перспективи", публикуван днес, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) очаква БВП на България да нарасне с 2,3% през 2024 г. и с 2,8% през 2025 г., преди да се забави до 2,6% през 2026 г. Това представлява лека низходяща ревизия спрямо пролетния доклад на ОИСР от май, в който организацията очакваше българската икономика да нарасне с 2.5% през настоящата година и с 2,9% през 2025 г .

Според ОИСР, икономическия растеж е подкрепен от по-високи заплати и държавни трансфери към домакинствата, като организацията очаква реалният растеж да се засили, тъй като инфлацията се забавя с намаляващото негативно въздействие от енергийния шок.

Инвестициите в нашата страна са относително слаби, но ще се увеличат с възобновяването на отпускането на средства от ЕС, посочва още базираната в Париж организация. Тя също така очаква износът да се възстанови поради подобряването на условията в европейската икономика.

Инфлацията в България се забавя, но натискът върху заплатите остава висок. Според ОИСР, инфлацията в нашата страна ще се забави от 9,5% през 2023 г. до 2,4% през настоящата година, преди леко да се ускори до 2,7% през 2025 г., след което да нарасне с 2,5% през 2026 г.

ОИСР също така отбелязва, че продължаването на политическата несигурност в нашата страна би изложило на риск планираните реформи и инвестиции.

Динамиката на лихвените проценти ще продължи да следва тази в еврозоната, в съответствие с валутния борд и бъдещото членство в единния паричен блок, което се предполага, че ще се случи през 2026 г. с оглед на напредващата техническа подготовка, се посочва още в есенния доклад.

ОИСР също така отбелязва, че повишаването на заплатите в публичния сектор и увеличените социални разходи разшириха фискалния дефицит. Фискалната политика е експанзионистична с увеличения на заплатите в публичния сектор, минималните заплати, пенсиите и социалните помощи, компенсиращи по-високите постъпления от ДДС и подоходния данък, произтичащи от възстановяването на потреблението и по-високите заплати.

Оправдана е скромна фискална консолидация за намаляване на натиска върху търсенето и поддържане на разумни публични финанси. Реформирането на сегашния механизъм за индексиране на минималната работна заплата и пенсиите, за да се забави темпа на растеж на разходите за труд и държавните разходи, ще подкрепи ценовата стабилност преди приемането на еврото и ще облекчи фискалния натиск, посочва ОИСР.

Прилагането на реформите по Механизма за възстановяване и устойчивост става все по-неотложно за отключване на фондовете на ЕС и възобновяване на инвестиционни проекти, като това би насърчило инвестициите, отбелязва още организацията. Съживяването на инвестиционните проекти ще доведе до нарастване на държавните разходи, свързани с усвояването на еврофондовете, което до известна степен ще увеличи бюджетния дефицит.

ОИСР прогнозира намаляване на нивото на безработица от 4,3% през 2023 г. до 4,2% през настоящата година, до 4,1% през 2025 г. и 4,0% през 2026 г.

Проактивни емиграционни политики, включително за завръщането в България на наши сънародници, обновяване на системата за социално подпомагане и подобрени инвестиции в умения, пък биха спомогнали за справяне с недостига на работна ръка, се посочва още в последния доклад на ОИСР.

Нови макроикономически прогнози на ОИСР за България


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна