Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици сами създават електрически картинг в проекта EduKartGO

Снимка: Edukartgo STEAM

EduKartGO е образователен проект, който съчетава образованието и електрическата мобилност в интерактивна платформа за обучение. Програмата предлага възможност на ученици от 8-ми до 12-ти клас да сглобят електрически картинг от нулата. По време на процеса участниците усвояват основни умения в областта на науката, технологиите, инженерството, изкуствата и математиката, каза пред Радио София Георги Нанев от компанията организатор.

Вдъхновението идва от осъзнатата липса на квалифицирани кадри в автомобилната индустрия, а целта е да се насърчи следващото поколение механици, електроинженери, автомобилни инженери, дизайнери, програмисти и други специалисти у нас.

"Имаме най-лекият и най-бързият картинг, който направихме. Развива скорост от малко над 167 км/ч. Разбира се, това е в перфектните условия. На летището във Варна специално ни разрешиха да направим поставяне на рекорд. В момента говорим и дали да не го направим официално, да се свържем с "Гинес", но това е дълга процедура и обект на дискусия“, обясни Георги Нанев.


Компанията е основана през 2016 г. като хоби проект на Теодосий Теодосиев. Целта от самото начало е създаването на първия български изцяло електрически спортен автомобил за пистово пилотиране.

"В световен мащаб все още електрическият картинг не е нещо, което е много развито. Има едва 4-5 компании в света, които се занимават с това и нашата е една от тях. Ние искаме да дадем възможност на децата, учейки върху EduKartGO, да сглобят на практика една базова версия на електрически автомобил и да видят кое е това от един такъв проект, което ги грабва - зелената енергия, софтуерът, каквото и да било. Един такъв проект е съвкупност от много неща. По този начин, освен че ги подготвяме от части за бъдещото им развитие, се надяваме да им помогнем и в това да достигнат до отговора какво искат да правят след 12 клас“, посочи Георги Нанев.

Той добави, че учебната програма включва както теоретични, така и практически уроци, разпределени в приблизително 70 учебни часа. В края на всяка учебна година се организира състезание, в което училищата, участващи в програмата, се съревновават със своите сглобени картинги.


EduKartGO се реализира за първа година като вече 9 училища в страната са заявили участие.

Наскоро проектът беше представен и на най-голямото образователно изложение в Обединените арабски емирства – GESS, в Дубай. Компанията вече е намерила и партньор за региона, което ще позволи на програмата да направи първите си стъпки извън България.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: EduKartGO; Радио София


По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна