Кола минава покрай входа на пристанището на Латакия, Сирия, 16 декември 2024 г.
Снимка: АП/БТА
Сваленият сирийски президент Башар Асад направи първото си изявление, след като бунтовническата офанзива прекрати над 20-годишното му управление, докато ООН и Западът се опитват да създадат връзки с временната власт и групировката "Хаят Тахрир аш Шам".
В Дамаск пратеникът на ООН Геир Педерсен се е срещнал с временния премиер Мохамед Башир и лидера на "Хаят Тахрир аш Шам" Мохамад Ал Джолани, който вече се подвизава с родното си име Ахмед аш Шараа.
Педерсен е подчертал нуждата преходът в Сирия да е включващ и да бъде основан на принципите на резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН.
Документът от 2015 е опит да се опосредстват преговори между властите на Башар Асад и бунтовниците. Той съдържа и призив да се противодейства на Фронтът "Ал Нусра" - разклонение на "Ал Кайда", от което впоследствие произлезе "Хаят Тахрир аш Шам".
В сегашните условия обаче Западът се опитва да създаде връзки с групировката. След като това сториха Съединените щати и Великобритания, същите усилия обяви и първият дипломат на Европейския съюз Кая Калас. С новите власти в Сирия ще разговаря пратеникът на съюза в страната, като Калас уточни, че Брюксел не може да допусне политически вакуум след свалянето на Асад.
А отстраненият сирийски президент направи първото си изказване от изгнание. Според Башар Асад Сирия вече е в ръцете на терористи.
В изявление в Телеграм той твърди, че е напуснал страната след като бунтовниците овладяха Дамаск на 8 декември. В същия ден той е бил транспортиран до руската база "Хмеймим" в Латакия, а след като вечерта и тя е била нападната с дронове, се е съобразил с руска заповед за евакуация.
Съдбата на "Хмеймим" и другата руска база на сирийското крайбрежие, която се намира в района на Тартус, е неясна. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, след като кадри от последните дни показаха как руските военни напускат базите, а Москва съобщи и за евакуация на дипломати вчера.
Песков уточни, че Русия също е в контакт с временните власти в Сирия, а чеченският лидер Рамзан Кадиров призова "Хаят Тахрир аш Шам" да бъде извадена от руския списък с терористи.
Районът на Тартус, където има и много сирийски военни обекти, е станал мишена на ново израелско въздушно нападение, съобщиха от организацията "Сирийски център за наблюдение на човешките права".
Турция разкритикува плановете на Израел да удвои заселниците в окупираните Голански възвишения. Наред с ударите по сирийски военни обекти след падането на Асад Израел реализира и сухопътни маневри на сирийска територия, а според външното министерство в Анкара това е опит за разширяването на границите на еврейската държава.
Самата Турция също поддържа демилитаризирана зона по границата си със Сирия, а подкрепяни от Анкара групировки през последната седмица завзеха градовете Манбиж и Тал Рифаат.
Те са в териториите на Сирийските демократични сили - доминираното от кюрди обединение, което контролира голяма част от Североизточна Сирия.
От град Рака говорителят на изпълнителния съвет на кюрдския алианс Хюсеин Отоман призова за прекратяване на битките в страната и началото на конструктивен национален диалог.
, за да научите най-важното от деня!