Премиерът Димитър Главчев изрази надежда споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна да влезе в парламента днес. Той говори пред журналисти преди началото на Европейския съвет в Брюксел.
Министър-председателят определи като "небивалици" думите, че със споразумението се е опитал да спре създаването на редовно правителство и добави:
"Наистина вече беше това, че съм спрял репродуктивните процедури, бюджета, че нищо не става най-общо казано, но това, което чувам днес сутринта, че провалям преговорите за редовно правителство, вече ми идва в повече, тъй като в този "заговор" трябва да се включат и международни представители. Който е наясно с това как се подписва споразумение, знае, че това е процедура, която продължава дълго време, за да се съгласува между двете страни. Буквално в петък получихме потвърждение от украинската страна, че подписването ще стане сега. Всичко това се съгласува – в края на ноември беше решението на Министерския съвет. От двете страни се съгласува, все пак трябват двама човека, за да се подпише такова споразумение и двамата трябва да са налични. Това беше възможността – тук да се случи. Така че просто недоумявам как може да се стигне до такива умозаключения, че това е направено за провал на преговорите за редовно правителство. Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, просто повярвайте това съм аз".
Запитан какво ще каже на украинския президент Володимир Зеаленски, който присъства на заседанието на лидерите, Главчев отговори:
"Все пак има още шанс до края на деня. Ще говоря с президента Зеленски да прояви разбиране, да изчакаме решението на Народното събрание и тогава да пристъпим към подписването на споразумение или да го отложим за други времена, най-добре за редовен кабинет".
"Кой ще поеме такива ангажименти без решение на НС, аз не съм самоубиец", отговори премиерът на въпрос дали в документа се говори за война и оръжия. "Не коментирам изказвания на политици", отговори той лаконично на въпрос за думите на Борисов, че със споразумението си купуваме фабрика на 9 септември. Само 6 страни от ЕС, сред които и България, не са подписали такъв документ.