ЕС е подписал споразумение за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна още на 27 юни т.г. Това става ясно от документ, който премиерът Димитър Главчев показа на български журналисти в Брюксел.
Подписи под него са сложили тогавашният председател на Европейския съвет Шарл Мишел и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Подписаните от ЕС договори имат правно обвързващ характер за всички страни членки.
Справката е от 16 декември, когато Главчев поиска от Народното събрание да вземе решение дали България да сключи такова двустранно споразумение с Украйна. В нея е отбелязано кои страни са и кои не са сключили такива двустранни съглашения с Киев. Срещу името на България е отбелязано, че "предстои подписване на 19.12.2024 г. в Брюксел“.
Освен България, двустранни споразумения не са сключили още пет страни членки на ЕС – Австрия, Унгария, Словакия, Малта и Кипър.
Днес председателят на НС Наталия Киселова отказа да включи въпроса в дневния ред.
Европейските лидери приеха заключения за Украйна, в които призовават за спешно ускоряване на доставките на системи за противовъздушна отбрана, боеприпаси и ракети, както и на необходимото обучение и оборудване за украинските бойни бригади.
"Европейският съвет набляга върху значимостта за ускоряване на работата за по-нататъшната подкрепа и развитие на украинската отбранителна индустрия и задълбочаване на сътрудничеството ѝ с тази на ЕС", се казва още в документа. В него се призовава за засилване на материалната подкрепа и ускоряването на доставките в помощ на работата на енергийната инфраструктура.