След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Тенденцията от една страна е стресираща, но от друга – в историята на планетата е имало и доста по-бързи и стремглави затопляния, коментира специалистът.
Според него, човешката дейност е свързана с подобряване на живота ни, но това може да е част от причините за глобалната промяна в климата и затова е добре, че обръщаме внимание на този феномен.
"Климатът не е константа. той постоянно се променя, защото и факторите, които го обуславят, се променят. Не бива да вярваме на апокалиптичните прогнози на някои крайни активисти. Много от процесите не са достатъчно изучени. Но наистина е необходимо да се придържаме към баланс в разходването на земните ресурси, за опазим природата колкото може повече", подчерта Матев.
Метеорологът обеща още снежни дни до Стефановден (27 декември). След това снегът ще спре но ще се задържи и след Нова година.
Малък Сечко може да бъде по-пролетен месец от януари.
"Който иска по-дебел сняг, да отиде в планините", даде идея Симеон Матев.
С него разговаря Надежда Герова.