Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 170 са жертвите на самолетната катастрофа в Южна Корея, оцелелите вероятно са само двама

Снимка: БТА

Загинали са повечето хора на борда на пътническия самолет, който катастрофира на летището в южнокорейския град Муан. В самолета е имало общо 181 души, като до момента е потвърдено за 176 жертви. Двама души от 6-членния екипаж са оцелели, тъй като са се намирали в задната част на самолета.  Машината на южнокорейската нискобюджетна авиокомпания "Чеджу еър" пристигала от тайландската столица Банкок тази сутрин. Според местните власти всички пасажери са загинали в трагичния инцидент.

Самолетът Боинг 737-800, извършващ полет от Тайланд, се разби в предпазна ограда на летището, след като се приземи с неотворен колесник и премина по пистата "по корем" с висока скорост. Последвал взрив, който унищожил почти напълно машината, като само опашната ѝ част останала цяла. Инцидентът стана минути след 9 часа местно време. Всички полети на летището бяха преустановени.

Експерти коментират различни версии за причините за катастрофата като техническа неизправност, пилотска грешка или сблъсък с ято птици. Катастрофата се определя като най-тежкият инцидент с южнокорейска авиокомпания през последните 30 години.

От Ръководство въздушно движение на летището са изпратили предупреждение до самолета за опасност от птици в района, поради което приземяването първоначално е било отказано. Две минути по-късно пилотът е подал сигнал за бедствие и от центъра за контрол на полетите са разрешили кацане, съобщи корейски транспортен представител, цитиран от Би Би Си.

Изпълнителният директор на "Чеджу еър" поднесе извинения, изправяйки се пред медиите с наведена глава заедно с други ръководители. Авиокомпанията е основана през 2005 година и има около 3 хиляди служители. Извършва полети в Южна Корея, както и до Япония, Китай, Филипините и Тайланд. Катастрофиралият Боинг е произведен през 2009 година.

Изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Чой Сан-мок обяви "специална зона на бедствие" в Муан, с което открива възможност за извънредно държавно финансиране за местните власти и семействата на жертвите.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна