Президентът на САЩ Джо Байдън обяви допълнителна военна помощ за Украйна в размер на 2,5 милиарда долара, използвайки последните си седмици на поста, преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да поеме властта, съобщава Ройтерс.
Помощта включва военно оборудване за 1,25 милиарда долара от запасите на САЩ, както и пакет за 1,22 милиарда долара по "Инициативата за подпомагане на сигурността на Украйна" (USAI) - фонд за над 18 млрд. долара, който позволяваше на американската администрация да купува оръжия от американската индустрията или от нейни партньори, вместо да използва оръжейните запаси на САЩ, докато Байдън беше на поста. Това обаче означава, че може да отнеме месеци или години, за да могат оръжията да стигнат до бойното поле в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Байдън също така разкри, че е инструктирал своята администрация да увеличи помощта за Украйна възможно най-скоро и да предостави незабавно на Киев по-старо американско военно оборудване, изтеглено от американските запаси.
"По мое указание Съединените щати ще продължат да работят неуморно за укрепване на позицията на Украйна в тази война през остатъка от времето ми на поста", се посочва в изявление на Байдън.
Той също така отбеляза, че новата помощ ще осигури на Украйна "незабавен приток на способности, които тя продължава да използва с голяма ефективност на бойното поле, както и дългосрочни доставки на противовъздушна отбрана, артилерия и други ключови оръжейни системи".
Джо Байдън също така каза, че Министерството на отбраната е в процес на доставка на стотици хиляди артилерийски снаряди, хиляди ракети и стотици бронирани превозни средства, "които ще укрепят Украйна, докато страната се насочва към зимата".
Близо три години след началото на руската военна инвазия в Украйна, Вашингтон е отделил общо 175 милиарда долара помощ за Киев, но не е сигурно дали помощта ще продължи с това темпо при новия президент Доналд Тръмп, който ще наследи Байдън на поста на 20-ти януари.
Тръмп многократно посочи, че желае да бъде постигнат бърз край на войната. По време на кампанията за президентските избори Тръмп постави под съмнение степента на участие на САЩ в конфликта, предполагайки, че европейските съюзници трябва да поемат по-голяма част от финансовата тежест.
Някои от колегите му републиканци, които ще контролират както Камарата на представителите, така и Сената на САЩ от следващия месец, също "охладняха" относно изпращането на повече помощ на Киев, отбелязва Ройтерс.