Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отчита изоставане с държавните разходи като дял от БВП за социална защита, образование и здравеопазване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България изостава по отношение на размера на държавните разходи като дял от БВП за социална защита, образование и здравеопазване спрямо средното за ЕС. Това е посочено в отчета на България за това как изпълнява целите на ООН за устойчиво развитие. Докладът отбелязва тенденция на намаляване на междуселищния транспорт и намаляване на качеството на водата.

Напредък за България докладът отчита при борбата с бедността и преодоляването на глада, равнопоставеността на половете, приобщаващото образование и намаляването на броя на преждевременно напускащите учебната система ученици. 

Но демографската ситуация в България остава неблагоприятна с продължаващо намаляване и застаряване на населението. През 2023 г. раждаемостта е с коефициент 8.9‰, докато смъртността е с коефициент 15.7 ‰ – най-високият в ЕС. 

Политическата нестабилност между 2020-2024 г. може да повлияе негативно на реформите в борбата с корупцията, върховенството на закона, зеления преход, икономическата диверсификация и дигиталната трансформация. 

По сектори се отчита висок дял на работещите бедни. Ръст с една втора спрямо 2015-а и достигайки близо 10% от всички работещи. 

Негативно е представянето на страната и по индикатора на аномалиите в цените на храните, нарастващ в абсолютен план. Стойността на показателя е повлияна и от негативните ефекти от войната в Украйна. 

Отчита се спад в дела на завършилите гимназиално образование и на завършилите прогимназиалния етап на основно образование. Ниско участие има на възрастните в образованието. Между 2015 и 2023 година данните показват спад в представянето по показателя от близо 30%. 

Малките и средни предприятия често не предоставят достатъчно възможности за обучение на служителите си, пише в доклада. 

Влошава се качеството на водата в реките. Това се свързва с използването на торовете в селското стопанство. 

През периода 2015-2021 г. делът на автобусите и влаковете във вътрешния пътнически транспорт в България е намалял с близо 23%, което подчертава необходимостта от сериозни инвестиции и реформи и в системата на обществения транспорт. 

Очаква се през юли страната ни да представи доклада на Форума на ООН за устойчиво развитие.

Линк към доклада:

https://strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8801

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна