Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-големият конкурс с обучение по комуникация на науката за първи път стъпва в Антарктика

Снимка: Фондация "Красива наука"

За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука".

От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината български учени, изследователи, технолози, инженери и иноватори могат да заявят участие в най-стария фестивал на науката в страната – XV Софийски фестивал на науката (8-11 май 2025 г.).

Основната цел на FameLab е да насърчи учените, включително и от социални науки, технолози, инженери и математици, да намерят своя глас, да вдъхновят и развълнуват общественото въображение.

Пред Радио София Любов Костова от фондация "Красива наука“ обясни, че FameLab поставя учените на сцена. В рамките на 3 минути те трябва да разкажат нещо изключително интересно, важно от своята област на науката, инженерството или иновациите.

"FameLab е конкурс, който търси новите гласове, подбира хората от науката, които имат желание да говорят публично и този най-важен елемент за тях ги превежда през един двудневен майсторски клас с професионален британски комуникатор на науката, който толкова много подкрепя и развива комуникационните умения на учените, че когато те се явят малко по-късно на националния финал, промяната, която виждаме е изключителна“, каза Любов Костова.

Тя добави, че към днешна дата в България чрез конкурса са обучени 120 комуникатори на науката.

До 23 февруари се извършва записването за първия от петте подборни кръга за FameLab, който ще се проведе на 25 януари в зала "Властелините на планетата" в Националния природонаучен музей при БАН.

Освен в София, Варна и Пловдив, на 11 февруари за първи път в света ще има кръг на конкурса на Българската антарктическа база на остров Ливингстън в Антарктика.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени