Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство

Цикълът е от осем лекции "Два века изкуство в България"

Петко Желязов и Кристина Тужарова
Снимка: Боян Бочев
Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24.

Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на XIX век.

Освен това ще бъде изследван и начинът, по който изкуството отразява стремежите и мечтите на една млада нация, изправена пред предизвикателствата на изграждането на своята идентичност, и как то се адаптира към променящите се исторически реалности.

Лекциите ще проследят два века, в които българските художници създават уникална културна идентичност – синтез между византийските източно православни традиции, османското наследство и европейския академизъм.

“Аз обичам изкуството. Така съм възпитан. Майка ми е възпитаник на Художествената академия. Има силни семейни традиции в моето семейство. Съпругата ми също се е занимавала с история на изкуството.

Аз най-вече обичам да го консумирам. Забелязах с времето, че с лекота мога да говоря за хора като Миро, Кандински или Магрит, отколкото за хора като Иван Милев или Джордж Папазов. Установих, че далеч по-малко познавам българския контекст, българските художници и българските художествени течения”, казва Петко Желязов, организатор на лекциите.

“Масово хората нямат време или близки източници, от които да се запознаят с нашите художници. Има огромно море от информация за известните имена. Всеки музей и всяка галерия популяризира максимално своите художници - издават се албуми, правят се филми, така че те стават супер звезди в един момент.

При нас също има вече такова раздвижване от много години и някои прекрасни галерии като Софийска градска галерия, правят много прекрасни неща”, допълва лекторът на събитията Кристина Тужарова от проекта “История на изкуството за любители”.

“Крайно необходимо е да започнат да се случват неща и по кварталите, като се сложи приоритет и на местни представители на културния живот на квартала. Това е фундаментално идеята, която искам да реализирам чрез това пространство Център 24”, допълва Петко Желязов.

Това, което той иска да направи, е да се излезе от клишето и да не се мисли за българската култура - изобразително изкуство или литература, като за провинциално изкуство, защото сред българското изкуство има редица представители, които могат да се наредят напълно заслужено до всяко от големите имена на световното изкуство. 

Чуйте целия разговор на Боян Бочев с Петко Желязов и Кристина Тужарова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна