Италия има за цел да финализира до края на 2027 г. план, позволяващ отново използването на ядрена енергия, след като тя беше забранена преди почти 40 години, заяви министърът на енергетиката Джилберто Пичето Фратин в интервю за италианския всекидневник Il Sole 24 Ore, цитиран от Ройтерс.
Дясното правителство на премиера Джорджа Мелони заяви, че малките модулни реактори (SMR) и усъвършенстваните модулни реактори могат да помогнат за декарбонизирането на най-замърсяващите индустрии в Италия, включително производството на стомана, стъкло и на плочки.
Ядрените електроцентрали в Италия бяха забранени след референдуми през 1987 г. и 2011 г., но сега правителството изготвя правила за премахване на забраната чрез използването на нови технологии за ядрена енергия, отбелязва Ройтерс.
"Италия е готова да се върне към ядрената енергия, решаващ избор, който няма да замени възобновяемите източници, а ще ги допълни, осигурявайки балансиран и устойчив енергиен микс", каза в интервюто Пичето Фратин, добавяйки, че първият проект на закон ще бъде представен за одобрение от кабинета в рамките на следващите две седмици.
Италия изчислява, че ще спести 17 млрд. евро от разходите за декарбонизация на икономиката до 2050 г., ако ядрената енергия представлява поне 11% от нейния енергиен микс.
Министър Фратин обаче каза, че италианският енергиен и климатичен план (PNIEC) оценява тази част на до 22%.
Ройтерс отбелязва, че Италия е запазила ключов опит в ядрения сектор. Контролираната от държавата компания Enel управлява ядрени електроцентрали в Испания, а енергийният гигант Eni инвестира в проект за разработване на реактор за ядрен синтез в Съединените щати.
Италия преговаря с няколко компании, включително американската енергийна група "Уестингхаус" (Westinghouse) и френския енергиен гигант EDF, като потенциални партньори за подкрепяна от държавата компания, която ще строи модерни ядрени реактори в страната, докато Enel, Ansaldo и компанията в отбранителната индустрия Leonardo работят по създаването на държавна компания за изграждане на ядрени реактори в Италия.