Природозащитници блокираха символично входната врата на Министерството на околната среда и водите в опит да предотвратят застрояване в природен парк "Сините камъни".
Очаква се в "Държавен вестник" да бъдат обнародвани документите, които дават разрешение за създаване на селищни образувания "Карандила" и "Даулите".
Според природозащитниците гласуваните документи са в противоречие със закона. Ако строителството не бъде спряно, е застрашена популацията на 50% от пеперудите и орхидеите в България, предупреди Йорданка Динева от фондацията "Биоразнообразие".
Хората могат да се радват на планината, без да унищожават природата. Напротив:
"По принцип, ако има план за управление на Природния парк, това ще е добре описано. Ще са направени зони, в които да се планира човешкото ползване по начин, по който да не вреди на природата. Това в момента не е направено", обясни природозащитничката Йорданка Динева, родом от Сливен, и както сама казва:
"Това, което съм станала, е заради това, че съм имала досег с природата, без да знам името на нито едно растение или животно".
Но сега ги познава добре и ако намерението за строителство се осъществи, ще бъде застрашена цяла екосистема:
"Засягат се скалисти, гористи и открити площи в природния парк. Това означава, че се засягат както местообитания на птиците, така и местообитания на различни растителни видове. Например орхидеите, те се срещат на открити поляни. Дори на един човек да му изглежда по-важно да опазив гората, всъщност трябва да пазим комплекса от различни местообитания, така че да могат те да осигуряват места за живот на различни видове, които са във взаимовръзки помежду си".
Според Динева 25 процента от вече съществуващата леглова база в местностите се ползва, но останалата може да се ремонтира и да не се налага ново строителство:
"Паркът е известен предимно с птиците, с тревистите си растения, с буковите гори и с пеперудите. 50 процента от пеперудите и от орхидеите в България можете да ги видите само там".
Ако текстовете бъдат обнародвани, природозащитниците ще ги обжалват.