В предаването "Радиокафе“ повече разказаха Ина Кънчева и двама от четиримата участници в музикалната инициатива – Анджелина Денчева - сопран, бъдеща певица и Филип Ангелов – пианист, ученици в 7 и 9 клас.
Останалите двама са баритонът Кристиян Менев и виолончелистът Дарин Ламбрев.
Ина Кънчева разказа поотделно за всеки един от участниците:
“С Анжелина се занимавам от осем години и я подкрепяме всячески, всички, които сме във фондацията, включително Зорница Гетова, Мария Софиянска се занимават с нейното формиране като пианист. Тя дори спечели първа награда "Светослав Обретенов“, пише, композира, изобщо има много таланти и интереси. Наблюдавам от няколко години с огромен интерес всичко, което прави Филип, беше ми направило силно впечатление неговото свирене на няколко музикални форума, където го слушах, съответно той кандидатства за нашата стипендия. Дарин Ламбрев беше наш стипендиант през миналата година, ще продължаваме да го подкрепяме. Кристиян Менев забелязах, докато бях в журито на един конкурс за млади таланти в секцията за оперно пеене, там ме впечатли много, получи Гран При. И той също се извисява над другите с огромната си радост, специално в пеенето. Иначе той е едно момче, което обожава да рита футбол, много забавен, с чувство за хумор, учи в русенското музикално училище при Адриана Николова, има вече много спечелени конкурси. На сцената някак си той се преобразява, това силно ме привлече. В него има една автентичност, една спонтанност много силна и ще бъде отличен също със стипендия. Дарин Ламбрев ежемесечно посещава реномирани учители в Германия, а ние подпомагахме неговата учебна такса, през цялата изминала година“, посочи Ина Кънчева.
“Струва ми се, че има много талантливи деца, но те нямат истинско средище. А ние като музиканти, които сме се утвърдили с успех и много контакти, мисля, че сме длъжни да помогнем на следващите, да им създадем среда, в която и те помежду си да общуват, да се учат на камерна музика, да музицират заедно, без негативизъм или низки страсти помежду им, а по-скоро музиката да ги събира, защото те са едно ядро на бъдещата истинска интелигенция на България“, изтъкна тя.
"Музиката изисква от много ранно детство едно посвещение, което е различно. Те се формират паралелно в академична среда, като другите деца, но всъщност, часове от техния живот преминават в огромен труд и учене. По този начин, чрез този концерт, аз искам да ги представя на техните връстници, защото те са истински вдъхновители“, каза Ина Кънчева.
Концертът е последен от програмата на фестивала Culturama. Програмата можете да видите тук.
Чуйте какво мислят малките участници за музиката, която обичат.