Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят фотоизложбата "Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г." в Народното събрание

Доц. д-р Ангел Джонев (в средата) показва фотоси от изложбата.
Снимка: Глас прес, Босилеград

Фотодокументалната изложба "Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г." ще бъде представена в  Народното събрание - откриването е насрочено за 29 януари от 12:30 часа в мраморното фоайе на парламента. Това съобщи за БНР историкът от Кюстендил доц. д-р Ангел Джонев, който е автор в оформянето и създаване на текстовете към фотосите, като има и издадена книга за тези събития. 

Изложбата представя трагичните събития от 15 и 16 май 1917 г.,  когато сръбска чета, предвождана от войводата Коста Печанац, прониква в довоенните предели на Царство България и атакува Босилеградско.

Резултатът от действията на паравоенната формация - над 35 души са убити, унищожено е имуществото на 317 домакинства и щетите са в размер на над 2,5 млн. лева.

Жертва става невинното цивилно българско население, предимно възрастни хора, учители и деца от селата Горна и Долна Любата, Горна и Долна Лисина, Долна Ръжана, Топли дол и самия Босилеград.

Изложбата беше съставена през 2017 г. по повод 100-годишнината от събитието. Тя е финансирана от анонимен дарител –  българин емигрант от Швейцария.

На 15 пана са изложени снимки, документи и текст от автора на изложбата и на едноименната книга доц. Ангел Джонев от Института за исторически изcледвания при Българска академия на науките.

Изложбата премиерно е била представена в Босилеград на 15 май 2017 г., а след това експозицията е показана и в Кюстендил, Дупница, Благоевград, Цариброд, Брезник, Троян, София (историческата сграда на Народното събрание, Етнографския институт към БАН и Общински културен център в Красно село).

Сънародниците ни в Босилеградско осигуриха средства и за мраморна плоча с имената на жертвите на погрома. Местните власти обаче не разрешиха тя да бъде поставена на подходящо място - тя така и остана на съхранение в Културно-информационния център "Босилеград".
По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна