Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петролът поевтинява с над 1% след влезлите в сила мита на САЩ спрямо Китай и последвалите контрамита

Петролните фючърси поевтиняват с над 1% към най-ниски нива от началото на годината, след като по-рано през деня влязоха в сила допълните мита на САЩ от 10% върху вноса от Китай, което беше последвано от обявен от Пекин пакет от митнически тарифи спрямо опредени американски стоки.

Това поднови притесненията за потенциална търговска война както между двете най-големи икономики в света, така и в глобален план, след като снощи подобни опасения бяха частично парирани от отлагането с 30 дни на американските мита в размер на 25% спрямо Канада и Мексико.

Китай заяви, че ще наложи мита от 15% върху вноса на въглища и втечнен природен газ от САЩ и 10% върху суровия петрол, селскостопанско оборудване и определени автомобили, считано от 10 февруари. Този ход дойде след изтичането на крайния срок, след който влязоха в сила американските допълни мита в размер на 10% върху вноса на всички китайски стоки.

Подновените страхове от търговска война, която може да навреди на глобалния икономически растеж, а от там и на потреблението на петрол, провокират ново поевтиняване на важната енергийна суровина.

Към 10.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент се понижават с 1,3% към 75 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI бележат спад с близо 2% към 71,73 долара за барел, като това са най-ниските ценови нива на двата важни петролни фючърса от началото на 2025 г. (от 31-ви декември 2024 г. насам).

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Вчера пък ОПЕК + (Организацията на страните износителки на петрол плюс други страни производителки на петрол, начело с Русия) реши да остави текущите нива на петролно производство непроменени.

"Съвместния министерски мониторингов комитет (JMMC) подчерта критичното значение на постигането на пълно съответствие и компенсация и потвърди, че ще продължи да наблюдава спазването на производствените корекции, договорени на 38-ата среща на министрите на ОПЕК и извън ОПЕК, проведена на 5 декември 2024 г.", се посочва в изявлението на ОПЕК + след срещата в понеделник.

Картелът също така обяви, че Rystad Energy и Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) ще бъдат заменени с Kpler, OilX и ESAI, "като част от вторичните източници, използвани за оценка на производството на суров петрол".

Следващото заседание ще се проведе на 5 април.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени