Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Водните ресурси на Европа са под натиск, повечето водни повърхности са замърсени

Снимка: environment.ec.europa.eu

Повечето от повърхностните водни басейни в Европейския съюз са замърсени с химикали, заяви Европейската комисия в доклад, който разкрива увреденото състояние на водните ресурси в Европа, съобщава Ройтерс.

Тази година ЕК изготвя планове за справяне с недостига на вода и със засушаването, влошени от изменението на климата, както и за справяне с интензивния натиск върху водоснабдяването от страна на земеделието, замърсяването и разрастващата се урбанизация.

Според оценката на ЕК, само 39,5% от повърхностните водни басейни в ЕС, като езера, реки и крайбрежни води, са били в добро екологично състояние към 2021 г. Само 26,8% са имали добро химично състояние, което представлява спад от 33,5% през 2015 г.

Докладът отбеляза частични подобрения - например, във водните растения в езерата - но те не спасиха цялостното "здраве" на водните басейни.

Положението е по-добро в подземните водни басейни в Европа, 86% от които са с добро химично състояние, въпреки че нитратите от земеделието замърсяват запасите от подземни води в повечето страни от ЕС, показват още предоставените данни.

"Ситуацията с водата в ЕС е в лошо състояние. Толкова дълго сме приемали водата за даденост. И мисля, че сега е време да променим начина си на мислене", заяви за агенция Ройтерс през миналия месец европейският комисар по околната среда Джесика Росвал.

Справянето с проблема ще бъде политическо предизвикателство и не на последно място, защото ще включва справяне със значителното въздействие на земеделието върху водоснабдяването посредством напояване и замърсяване с торови нитрати.

Фермерите в цяла Европа упражниха политическото си влияние миналата година, като организираха месеци на понякога бурни протести срещу правилата на ЕС, които доведоха до намаляване на някои екологични мерки от страна на европейските управляващи в Брюксел.

Комисията каза, че са необходими по-радикални мерки за справяне със замърсяването с нитрати, но призна, че те "биха могли да бъдат политически трудни за приемане".

Тъй като повечето страни се очаква да пропуснат целта на ЕС всички повърхностни води да бъдат в "добро" състояние до 2027 г., липсата на предприети мерки може да доведе до съдебни действия. Нидерландия вече е изправена пред съдебна заповед за драстично намаляване на замърсяването с азот, което вреди на качеството на водата.

ЕС може да отдели повече средства от следващия си бюджет за почистване на водоснабдяването, въпреки че тези искания ще се конкурират с исканията на правителствата за повече разходи на ЕС за отбрана и индустрия, отбелязва Ройтерс.

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени