По отношение на призивите за последващо увеличаване на разходите за отбрана от страна на Европейската комисия и НАТО президентът Румен Радев посочи, че достигането на 5% от БВП за отбрана би било изключително трудно, като за някои европейски страни дори и увеличението с 1% от БВП би представлявало огромно предизвикателство.
Държавният глава изнесе слово пред форум на сп. "Икономист", който се провежда в София.
Според държавния глава по този начин се задълбочава икономическата пропаст между "малки" и "големи" и предложи разходите за отбрана да се разпределят в зависимост от възможностите на всяка от страните членки.
"През 2019 година беше казано, че всяка държава членка трябва да постигне 2 процента от брутния вътрешен продукт за отбрана, но колко справедливото е справедливото разпределение на разходите, защото тези 2 процента всъщност идват от икономиките на държави като България, Гърция, Румъния и ги влагаме в икономиките на големите държави. Ако това продължи, то пропастта, икономическата преди всичко, между държавите ще продължи да расте. Не искам НАТО да е само пазар за отбранителни продукти и да е разделен на продаващи и купуващи. Предложих всяко купуване на военни способности от тези големи държави да е съпроводено с индустриално сътрудничество. Трябва да има сътрудничество в целия цикъл - от дизайна, през проектирането, до разработването на оборудването. Малките държави трябва да настояваме да интегрираме своята отбранителна индустрия в рамките на огромната европейска".
Радев смята, че ЕС може да си позволи по-високи разходи за отбрана, но при условие, че закупуването на техника бъде обвързано със сътрудничество с малките държави.
Относно войната на Русия в Украйна Румен Радев каза, че мирът не може да се договаря без участието на Европа. Той припомни за декрет на украинския президент Володимир Зеленски, който забранява преговорите с Русия.