"Работата в полицията дава възможност на човек да се гордее, с това, което прави! А най-големите предизвикателства в нашата работа са съпреживяването на тъгата и болката на другите хора, ние съобщаваме на близките най-болезнените неща от живота, това е най-тежкото, каза за рубриката на БНР "Вдъхновящи хора в невдъхновено време" Олег Пройнов, старши инспектор в 6 РУ на столицата, началник група "Териториална полиция - Витоша".
От днес рубриката на БНР - "Младите хора, които ме вдъхновяват" е вече с ново име и именно срещата ни със старши инспектор Олег Пройнов е най-подходяща за това ново начало.
Здравата семейна среда и спортът са "котвата", която държи старши инспектор Пройнов на повърхността.
Дали заради загубените ценности в обществото ни, дали заради желанието да живеем в един по-добър и смислен свят, старши инспектор Пройнов, макар и толкова млад, ме върна в годините, когато думата "Отговорност" означаваше точно това...
"Нашата работа в полицията е една от най-важните дейности в държавата, тъй като сигурността на хората е една от първите човешки ценности, за които те се борят, казва той и искрено вярва в това.
Полицай е вече от 11 години, убеден е, че работата му дава перспектива да развитие, но най-вече защото в нея има ред и дисциплина, на което той много държи.
"В 6 РУ сме като семейство, екип от млади хора, които се разбираме перфектно, без екипна работа, не само в МВР, няма как да върви работата, с поглед се разбираме за всичко."
Защото му е болно, че много често хората не оценяват труда, който полицаите полагат, който в цялост е невидим за обществото, по какъв дълъг път се достига до обективната истина във всеки един от случаите, лишенията, които прави всеки един от полицаите, за да се случат нещата, разказва ст. инспектор Пройнов.
"Всеки в даден момент, при определено напрежение и натрупване би си задал въпроса - "Струва ли си?" и затова тук всеки сам трябва да си даде сметка за себе си какво той е направил, за да върви обществото напред, тук е важен личният пример, защото във всяка една професия има и "гнили ябълки". Така е и в нашата професия и когато някой е прекрачил закона, ние го излагаме на показ... и той си понася своята отговорност.
Друг е въпросът, че в медиите се нагнетява напрежение, защото това са интересни информации за зрителите и читателите, и винаги е удобно, защото ние сме хората на първа линия, винаги е удобно да се политизира и ние сме на "пангара" и сме виновни за всичко..., споделя още ст. инспектор Пройнов.
Това касае особено и случаите за превишено правомощие, но никой не си прави труда по-късно да провери резултатите от дадените проверки, дали точно това се е оказало, трябва да се съобщи и крайното решение на съда по всеки един от случаите, даде за пример полицаят.
"Добрият случай кой е за мен - когато след месеци възрастен човек ми прати кутия с шоколадови бонбони, защото съм успял да му помогна - малките проблеми за мен са най-голямата радост, защото тогава се чувстваш удовлетворен. Този човек му бяха ограничили достъпа до блока, където живее, защото не бил плащал таксата за входа, а се влиза в чип, ние възстановихме правата на свободен достъп на този възрастен човек...това беше самоуправство от страна на домоуправителя."
А най-честите жалби в 6 РУ "Витоша" се отнасят до имотни спорове, тъй като това е богат район, с апетитни площи, хората се карат за подялба на имоти, но и за всичко останало - от шум през нощта до домашно насилие.
Иначе ако полицаят подходи със знания, умения и уважение към младите хора, това получавате и от тях, днешните млади хора не са по-агресивни от преди, смята още старши инспектор Олег Пройнов.
По актуалната тема за това дали трябва да се повиши заплащането в системата на МВР, ст. инс. Пройонов заяви:
Обсъждат 50 на сто увеличение на заплатите на полицаите
Синдикат "Огнеборец": Липсата на новоприет държавен бюджет ощетява пожарникарите
"Заплащането в МВР трябва са повиши, като това възнаграждение в администрацията при нас е едно от най-ниските в страната, тези хора също хранят семейства, те имат голям обем от работа, те също трябва да получат повишение.Да, трябва да има диференцирано повишение, разбира се, че хората, които работят в опасна среда, с риск за живота и здравето им, трябва да получават по-големи възнаграждения.
По този начин нашата професия ще стане конкурентна и млади и кадърни хора ще искат да я работят, поясни още ст. инспектор Пройнов.
В работата ни още трябва да има много по-голяма материална обезпеченост - това е един от най-големите проблеми на МВР. Това са по-качествени лични предпазни средства, техника, автомобили, включително високопроходими, това искам да имаме.
Компютри, принтери, хартия, това идва като финансиране от общината, но тези суми не достигат, затова си носим и хартия от вкъщи...Новите технологии също се въвеждат поетапно в системата на МВР, като добър пример е новата платформа за база данни за "Домашно насилие" за територията на цялата страна - цялата информация събрана на едно място.
Но няма цена, която да ти заплати безсънните нощи и тежки дежурства, удовлетворението идва от собствената ти равносметка доколко си спомогнал за развитието на обществото, тогава ще си доволен от себе си, обобщи старши инспектор Олег Пройнов.
А заради прегряването, всеки служител има достъп и до психолог, като главната роля на ръководител екип е да съблюдава кой колега има проблеми - не само служебни, но и лични, за да му се помогне навреме.
"Всички ние от системата трябва да даваме добър личен пример, за да се издигне авторитетът на професията в обществото и то да ни уважава, така работата ни ще стане по-лесна, смята ст. инспектор Пройнов от 6 РУ на столицата, Началник група "Териториална полиция - Витоша".
Още по темата в интервюто на Гергана Хрисчева със старши инспектор Олег Пройнов в рубриката на БНР "Вдъхновящи хора в не вдъхновено време".