Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп към Ишиба: САЩ и Япония ще работят за намаляване на американския търговски дефицит

Шигеру Ишиба и Доналд Тръмп в Белия дом
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В петък президентът на САЩ Доналд Тръмп приветства японския премиер Шигеру Ишиба в Белия дом и каза, че двете страни ще работят за намаляване на търговския дефицит на Вашингтон с Токио на фона на ескалиращото търговско напрежение, което заплашва да навреди сериозно на световната икономика, съобщава Ройтерс.

"Ние обичаме Япония!" каза Тръмп, докато поздравяваше Ишиба. По-късно Тръмп каза пред репортери, че двамата лидери са седнали заедно в Овалния кабинет и че двете страни ще работят заедно, за да намалят търговския дефицит на САЩ с Япония до "изравняване" (до неговото нулиране).

"Трябва да е доста лесно да се направи. Не мисля, че ще имаме какъвто и да е проблем. Те също желаят справедливост", посочи президентът на САЩ.

Според последните данни за търговията на САЩ,  търговският излишък на Япония през 2024 г. е бил 68,5 милиарда долара в сравнение със 71,6 милиарда долара през 2023 г.

От своя страна японският премиер Ишиба каза на президента на САЩ, че е впечатлен от това как Тръмп е оцелял при опита за убийство през юли и че тогава е разбрал, че републиканецът ще спечели президентските избори през ноември.

Ишиба отбеляза още, че Япония е решена да работи ръка за ръка със САЩ, за да донесе мир по света и каза на Тръмп, че неговата страна е готова да увеличи инвестициите в Съединените щати, подчертавайки плановете в тази връзка на японските гиганти Toyota и Isuzu.

По време на разговора си с Ишиба Тръмп каза, че ще обяви реципрочни мита за много страни през следващата седмица.

Тръмп, чиито първи три седмици на поста "разтърсиха" чуждестранните столици от Отава до Богота, възприе по-конвенционален подход към дългогодишните съюзници на Вашингтон от Азиатско-тихоокеанския регион, включително Япония, Южна Корея, Австралия и Филипините.

Но тези приятелства може да бъдат подложени на изпитание, тъй като започната от Тръмп "битка" с Китай за синтетичните опиоиди и предупрежденията за мита срещу други страни - включително Япония - заплашват да нарушат търговските отношения както в Азия, така и извън нея.

Тръмп наложи мито от 10% върху целия внос от Китай в това, което той определи като "начален залп" в сблъсъка между двете най-големи икономики в света.

Трябва да се има предвид, че Япония е особено зависима от търговията: тя е основен износител и разчита на внос за голяма част от храните и природните си ресурси, а много от нейните фирми имат големи инвестиции в Китай и разчитат на него.

Високопоставен служител на администрацията на Тръмп каза пред репортери, че днес двамата лидерите ще обсъдят възможността за военни учения, за засилено сътрудничество в отбранителната техника и технологии, чуждестранни инвестиции и енергия. Те също така ще обсъдят киберсигурността и възможностите за съвместен бизнес в секторите на изкуствения интелект и полупроводниците.

След края на тяхната среща Тръмп заяви, че Япония е инвестирала близо 800 милиарда долара в САЩ, като добави, че тази сума ще нарасне "много, много съществено през следващите месеци".

По време на съвместна пресконференция с японския премиер Шигеру Ишиба Тръмп спомена, че двамата са обсъдили "как нашите две държави могат да направят още повече, за да останат на върха по отношение на изкуствения интелект, заедно с квантовите изчислителни полупроводници и други критични технологии".


Американският президент подчерта, че през следващите години Вашингтон и Япония ще работят в тясно сътрудничество за "поддържане на мира и сигурността в целия Индийско-тихоокеански регион".

Тръмп изрази съгласие с японския премиер, че двете страни трябва да си сътрудничат, за да се "борят с икономическата агресия на Китай".

Той отново отбеляза, че САЩ трябва да се справят с търговския си дефицит с Япония, като подчерта, че това може да стане само чрез сделки за петрол и газ. Според него, Токио се е съгласил да купува американски втечнен природен газ в "рекордни количества" и добави, че двете страни също така са обсъдили съвместно предприятие "от някакъв вид", свързано с нефта и газа в Аляска.

Шигеру Ишиба пък заяви по време на съвместната си пресконференция с Тръмп, че Япония се е ангажирала с "фундаментално укрепване на своите отбранителни способности".

"Ние потвърдихме непоклатимия ангажимент на САЩ към защитата на Япония", каза Ишиба. Той определи Япония като "най-близкия икономически партньор" на САЩ и "най-големия инвеститор в света" в Съединените щати през последните пет години. Ишиба каза, че се е съгласил Япония да инвестира "безпрецедентен" един трилион долара в САЩ.

В същото време премиерът подчерта, че двете страни ще работят за пълната денуклеаризация на Северна Корея като част от съвместните усилия за осигуряване на мир и стабилност в Индийско-тихоокеанския регион, включително Тайванския пролив.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна