България изостава с организацията на домакинството и председателството на страната ни в 47-та сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, смятат депутати от различни парламентарни групи.
"България е на кота нула" с организацията на най-големия световен форум за образование, наука и култура към ООН, смята депутатът от ГЕРБ Любен Дилов. По думите му в изпълнителната власт дори се чуват предложения за това страната ни да се откаже от домакинството и председателството на предстоящата сесия.
"Отказването от този форум освен огромна имиджова щета на България ще нанесе и конкретна материална щета. По наложената практика на ЮНЕСКО държавата, която е приела да домакинства и след това се отказва, заплаща провеждането на Асамблеята в Париж".
Манол Пейков от "Продължаваме промяната-Демократична България" потвърждава информацията, че за подготовката на домакинството не се работи, а времето, което остава е много малко.
"Има съпротива и във Външно министерство, и на други нива. В момента, в който е било представянето в ЮНЕСКО и след гласуването няколко дни по-късно, отново е имало сигнали, след като е приета българската кандидатура, че на определени нива в държавата няма воля това да бъде изпълнено".
Усещането е, че домакинството на България на 47-та сесия на ЮНЕСКО се бойкотира от институциите, каза още Пейков:
"В ЮНЕСКО участват над 150 държави. Трябва да приемем делегации от държави като Палестина, Русия и т.н. Това също ангажира служби, ангажира много важни канали за проучване. Трябва много сериозна подготовка извън самата подготовка, свързана с хотели, с настаняване, с база, която е малко по-рутинна".