Федералният резерв на САЩ не бърза отново да намали краткосрочния си лихвен процент, като се има предвид икономика, която "като цяло е силна" и с ниска безработица и инфлация, която остава над целевото ниво на Фед от 2%, заяви председателят на централната банка Джером Пауъл във встъпителните бележки, подготвени за изслушване му от Банковата комисия на Сената, съобщава Ройтерс.
"Икономиката като цяло е силна и постигна значителен напредък към целите ни през последните две години", посочи Пауъл, визирайки нивото на безработица от 4%, което се счита за ниво на пълна заетост, а инфлацията е по-ниска, въпреки че все още е повече от половин процентен пункт над целевото ниво на Фед.
"Не е нужно да бързаме да коригираме политическата си позиция относно паричната и лихвена политика. Знаем, че твърде бързото или твърде голямо намаление (на лихвите) може да попречи на напредъка по отношение на инфлацията", каза Пауъл, повтаряйки езика, използван след като Фед на заседанието си през януари запази лихвите непроменени и посочи, че по-нататъшните намаления ще зависят от спада на инфлацията и запазването на пазара на труда в добро състояние.
Във встъпителните бележки на Пауъл бяха споменати само косвено "рисковете и несигурността“, пред които е изправена икономиката, с оглед, че администрация на президента Тръмп налага широкообхватни нови данъци върху вноса от редица страни, депортира имигранти, които напоследък бяха източник на растеж на работната сила, и обмисля данъчни и регулаторни реформи.
"Ние сме внимателни по отношение на рисковете за двете страни от нашия двоен мандат", каза Пауъл във връзка с установените от Конгреса две цели на Фед - за стабилна инфлация и максимална заетост.
"Паричната политика е в добра позиция да се справи с рисковете и несигурността, пред които сме изправени", добави той.
Показанията на Пауъл в Сената са първото от двудневните изслушвания в Капитолия, които идват, докато Фед се бори с това как политиките, въведени и очаквани от президента Доналд Тръмп, влияят на икономика, която по много показатели вече се представя добре, отбелязва Ройтерс.
Пауъл и други членове на Фед винаги внимават да заобикалят даването на преценки относно "мъдростта" на действията на изпълнителната власт или Конгреса, като се фокусират върху това как икономиката се променя в резултат на това.
Но като се има предвид къде се намира икономиката и степента на това, което Тръмп изглежда възнамерява да прави, Фед засега действа бавно и се надява нищо да "не се счупи".
След показанията си пред банковата комисия на Сената във вторник, Пауъл ще се яви и пред Комисията по финансовите услуги на Камарата на представителите утре, сряда.
И двете комисии вече са под републикански контрол, след като Републиканската партия спечели мнозинство както в Конгреса, така и в Сената.
Инфлацията в САЩ намалява и се очаква да продължи да го прави, но някои скорошни потребителски проучвания показват, че обществеността потенциално може да стане скептична, което е особен проблем за Фед, ако подобна тенденция се запази и в бъдеще.
Възможността за високи мита върху близки търговски партньори като Мексико и Канада и върху основни промишлени продукти като стомана и алуминий предизвика дебат относно начините, по които подобни данъци върху вноса биха или не биха причинили обща допълнителна инфлация в САЩ.
Администрацията на Тръмп все още не е представила подробен план за данъци, разходи и дерегулация, но предстоящите преговори по тези въпроси могат да окажат голямо влияние върху представянето на икономиката.
Междувременно Фед е изправен пред промяна на една от ключовите си позиции с оставката на Майкъл Бар като заместник-председател за банков надзор и регулиране и евентуалното назначаване от Тръмп на негов заместник, с потенциално големи промени, идващи в надзора на финансовия сектор, отбелязва Ройтерс.
Засега инвеститорите гледат на последните данни, и по-специално доклада за заетостта през януари, показващ спад на безработицата до 4% и силен темп на увеличаване на заплатите, като аргумент за по-малко намаления на лихвените проценти от Фед през настоящата година. Пазарите все още очакват намаление с 25 базисни пункта на федералната фондова лихва през юни, но започнаха да оценяват всички други възможни ходове през 2025 г.
На януарското си заседание Фед запази основния си лихвен процент стабилен в диапазона 4,25 - 4,50%, след като го намали с цял един процентен пункт през последните три заседания на 2024 г.