Растежът на американска инфлация на годишна база се ускори изненадващо през януари 2025 г. до 3,0% при очаквания за стабилизация на декемврийското ниво от 2,9%, като в същото време и основната инфлация (без цени на храни и енергия) се ускори неочаквано до 3,3% от 3,2% месец по-рано и пазарни прогнози за забавяне до 3,1 на сто, показват данни на Бюрото по трудова статистика на САЩ. Това е най-високата инфлация от юли 2024 г. насам.
Данните са в подкрепа на посланието на шефа на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл по време на неговите вчерашни показания пред Банковата комисия на Сената, че американската централна банка няма да бърза с понижението на лихвите на фона на растящата несигурност относно водещата световна икономика.
На месечна база индексът на потребителските цени (CPI) нарасна през януари с 0,5% (най-солиден ръст от август 2023 г.), след като месец по-рано се повиши с 0,4%, докато очакванията бяха за забавяне на инфлационния месечен растеж до 0,3 на сто.
Графика на инфлацията в САЩ (на годишна база)
Това изненадващо ускоряване на инфлацията в началото на настоящата година се дължи на повишаване на енергийните цени с 1% на годишна база (първо повишение от 6 месеца насам) след понижение с 0,5% през декември 2024 г., главно поради по-слабо поевтиняване на бензина (с едва 0,2% след спад с 3,4% през декември) и на мазута (с 5,3% след спад с 13,1% месец по-рано), докато цените на природния газ се повишиха за втори пореден месец с 4,9% спрямо година по-рано.
В същото време има повишаване на цените на употребявани коли и камиони с 1% след техен спад с 3,3% в края на 2024 г. и ускоряване на транспортните разходи до 8% от 7,3% месец по-рано, докато цените на новите моторни превозни средства се понижиха с 0,3% след спад с 0,4% месец по-рано.
Растежът на цените на храните стабилизира на ниво от 2,5% за втори пореден месец.
Основният индекс на потребителските цени, който изключва цените на храните и енергията, пък се повиши с 0,4% на месечна база (най-солидно повишение от март 2024 г. насам), докато пазарните очаквания бях за растеж с 0,3 на сто и след повишение с едва 0,2% през декември 2024 г. Основната инфлация на годишна база се ускори изненадващо през януари до 3,3% от 3,2% месец по-рано и очаквания за забавяне до 3,1%.
Част от покачването на потребителските цени през януари вероятно се дължи на превантивно вдигане на цените в очакване на по-високи и по-всеобхватни мита върху вносните стоки.
Президентът Доналд Тръмп в началото на този месец отложи за началото на март вдигането на митата с 25% за вноса от Канада и Мексико. Но през настоящи месец февруари вече влезе в сила допълнителното мито от 10% върху вноса в САЩ на китайски стоки.
Икономистите очакват, че тези тарифи, когато в крайна сметка влязат в сила, ще повишат инфлацията.