Международната агенция по енергетика (МАЕ) отново намали очакванията за глобалния излишък на петрол през 2025 г. на фона на по-силния растеж на търсенето в Азия и санкциите срещу страни членки на формата ОПЕК +, съобщава Блумбърг.
В своя февруари доклад агенцията прогнозира петролен излишък (по-голямо предлагане от търсене) в размер на 450 000 барела на ден през тази година, което представлява намаление с близо 50% спрямо оценките на МАЕ преди два месеца.
В същото време МАЕ повиши прогнозите за световното потребление на петрол през тази година с малко под 100 000 барела на ден до 1,1 млн. барел дневно, като агенцията понижи и прогнозите си за добива в рамките на ОПЕК +, включително на Русия и Иран, след като САЩ наложиха санкции спрямо техните петролни доставки.
"Безпокойството от въздействието на новите санкции върху Русия и Иран, със страховете от потенциални прекъсвания на доставките, предизвика покачване на цените през миналия месец", посочи базираната в Париж организация.
Фючърсите на суровия петрол Брент надхвърлиха 80 долара за барел през януари, но оттогава започнаха да бележат спад с оглед опасенията, че наложените от Тръмп търговски мита могат да доведат до забавяне на световната икономика и до по-слабото търсене на важната енергийна суровина.
От вчера насам обаче петролните фючърси обаче продължават да поевтиняват рязко с оглед на надеждите за скорошен край на руската война в Украйна след проведения във вторник телефонен разговори между президентите на САЩ и Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.
Двамата лидери се съгласиха да започнат преговори, насочени към прекратяване на продължаващата почти трета година война в Украйна, предизвиквайки спекулации, че постигането на споразумение може да намали рисковете за доставките от един от най-големите износители на петрол в света.
Към 12.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент и на американския лек суров петрол WTI се понижават с нови около 1,25% след вчерашен спад с над 2%, след като Тръмп и Путин се договориха за преговори за прекратяване на войната в Украйна.
Фючърсите на петрол брент се търгуват около 74,24 долара за барел, а тези на американския суров петрол - около 70,50 долара за барел, тествайки тазгодишните ценови дъна от по-рано през февруари, съответно към 74,09 и към 70,40 долара за барел.
Графика на петрол Брент (в долари за барел)
Според последния доклад на МАЕ, глобалното търсене на петрол остава на път към средни рекордни нива от 104 млн. барела на ден тази година.
Китай ще остане най-големият двигател на нарастващото търсенето, въпреки че растежът ще се забави тази година до 210 000 барела на ден и има признаци, че потреблението на гориво в страната "може дори да е преминало своя пик", посочи още МАЕ, като добави, че Индия и други азиатски държави ще поемат все по-голям дял от растежа на потреблението.
Междувременно рисковете при доставките на петрол нарастват.
МАЕ понижи прогнозите за добива в рамките на ОПЕК + през 2025 г. със 170 000 барела на ден след широкообхватните санкции от страна на администрацията на бившия американски президент Байдън срещу руската петролна индустрия и предупреждението на настоящия президент на САЩ Тръмп за оказване на "максимален натиск" върху Иран.
Базираната в Париж агенция продължава да предполага, че картелът ОПЕК + като цяло ще отмени плановете си за постепенно възстановения на доброволно ограничения добив, които планове вече бяха отложен на три пъти, въпреки призива на Тръмп към картела да "намали цената на петрола".
Саудитска Арабия и нейните партньори трябва да вземат решение за първото от поредица месечни увеличения на доставките през следващите седмици, а данните на МАЕ показват значително по-голям глобален излишък при доставките, ако картелът действително започне да увеличава своето производство.
МАЕ понижи и прогнозите си за средния добив на Русия през 2025 г. до 10,61 млн. барела на ден (от 10,76 милиона на ден преди месец). Агенцията обаче предупреди, че перспективите за санкции, както и множеството търговски тарифи на Тръмп, допринасят за несигурността на настоящите прогнози.
"Отново и отново петролните пазари показаха забележителна издръжливост и адаптивност в лицето на големи предизвикателства – и този път е малко вероятно да бъде по-различно", заключи агенцията.
Ден по-рано Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) пък обяви, че продължава да се придържа към прогнозата си за относително силен растеж на глобалното търсене на петрол през 2025 г., като отбеляза, че въздушният и автомобилен транспорт ще подкрепят потреблението на важната енергийна суровина.
В последния си месечен доклад за петролните пазари ОПЕК също така посочи, че не се очаква потенциалните търговски мита на САЩ и ответните мита от страна на засегнатите държави да повлияят на глобалния икономически растеж.