Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа.
Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на предложения.
От ПП-ДБ подкрепиха само правилата за избор на омбудсман, тъй като там беше записано, че номинации могат да се правят и от юридически лица с нестопанска цел.
Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за увеличаване на 14 дни на срока за приемане на предложения за нов състав на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Според тях това крие риск от предрешен избор и от регулатор, който отново няма да се справя.
Надежда Йорданова коментира:
"Целта е толкова да пресираме процеса, че всъщност да намалим конкуренцията за членове на Комисията за защита на конкуренцията. Това, колеги, не е стъпка в посока на формиране на държавни органи с високо обществено доверие. Грешките в миналото не бива служат за извинение за грешки в бъдещето".
Мартин Димитров допълни:
"Трябва тази комисия да започне да работи! Да не се налага хората да правят бойкот на цени, да видят, че има комисия, която преследва всяко картелно споразумение, която превантивно действа".
От името на управляващите Станислав Балабанов от ИТН отговори на упреците:
"За разлика от 7-дневни срокове вие залагахте тридневни. Защо? Да уредим някой на висш пост в регулатор, ваш? Гледайте отстрани спокойно, наистина качествени хора ще ги оглавят. За да може после, когато става въпрос за бойкот - в момента по веригите за хранителни стоки и хората недоволстват и протестират...да, съгласен съм. За първи път нормално избрани регулатори, които са легитимно избрани, те могат да си влязат в правомощията и да регулират тия цени. И да, няма да е ваш човекът, който седем години ще бъде начело на КЗК".
Според "Възраждане" правилата не гарантират добросъвестната работа на регулаторния орган. Димо Дренчев настоя:
"Изходът според нас е освобождаване на всички заети, предефиниране на целите, преназначаване на целия състав на КЗК с ясно дефинирана отговорност, с ясно дефинирани изисквания, с ясно дефинирана отчетност през цялото общество".
Отхвърлено беше предложението на ПП-ДБ да не се обсъждат правилата за избиране на двама зам.-председатели и членове на Сметната палата, докато не се разгледа внесения от тях проект на решение за освобождаване на бившия служебен премиер Димитър Главчев като управител поради несъвместимост, тъй като е заемал и поста министър на външните работи. Именно той трябва да внесе предложенията.
От партия "Възраждане" се обявиха за закриване на Фискалния съвет, Комисията за защита от дискриминация и омбудсмана с аргумента, че това са паразитни структури, от които няма полза.
С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на документи по всички процедури.
От ПП-ДБ подкрепиха само правилата за избор на омбудсман, тъй като там беше записано, че номинации могат да се правят и от юридически лица с нестопанска цел.
С изключение на номинацията за подуправител на БНБ за управление на "Банков надзор", която се внася от управителя, в останалите органи предложенията ще идват от народните представители.
, за да научите най-важното от деня!