Германия е особено уязвима от търговските мита на САЩ, които биха могли да ограничат растеж за години напред и да спрат икономическото развитие, което вече пострада от две поредни години на свиване, предупреди управителят на немската централна банка Бундесбанк Йоахим Нагел, предаде Ройтерс.
Най-голямата икономика в Европа се намира в дълбока индустриална рецесия, дължаща се до голяма степен на субсидираното китайско производство, което измества германските продукти в момент, когато растящите енергийни разходи в страната вече натежават върху конкурентоспособността.
Моделирайки прогнози, базирани на тарифните заплахи от президента на САЩ Доналд Тръмп, Бундесбанк заключи, че Германия ще пострада, но САЩ също ще понесат удар, който би компенсирал всяко положително въздействие на търговските бариери.
"Нашата силна експортна ориентация ни прави особено уязвими. Икономическото производство през 2027 г. ще бъде с почти 1,5 процентни пункта по-ниско от прогнозираното", отбеляза Нагел.
Бундесбанк предвижда растеж на германската икономика с едва 0,2% тази година и с 0,8% през 2026 г., което предполага, че достигане на по-ниското от прогнозираното икономическо прогнозирания с 1,5% през следващите три години ще доведе до по-голямо икономическо свиване.
"Противно на това, което правителството на САЩ обяви, последиците от тарифите и за Съединените щати би трябвало да бъдат отрицателни", отбеляза още Нагел и добави:
"Загубата на покупателна способност и увеличените разходи за междинни суровини биха надвишили всички конкурентни предимства за индустрията на САЩ от по-високите мита".
Шефът на Централната банка на Италия Фабио Панета също заключи, че САЩ ще понесат голям удар от въвеждането на мита.
Говорейки през уикенда, той каза, че ако всички мита, намекнати от Тръмп преди изборите, бъдат приложени и бъдат последвани от ответни мерки, растежът на глобалния БВП ще спадне с 1,5 процентни пункта, като икономиката на САЩ ще претърпи по-силен спад от 2 на сто.
Панета твърди, че големият риск е, че китайските фирми, за които ще бъде затворен достъпа до САЩ, ще търсят нови пазари и могат да изтласкат европейските производители.
Моделите на Бундесбанк по отношение на инфлацията, свързана с митата, не изглеждат толкова ясни.
Единият от тях вижда само незначително въздействие върху инфлацията от една тарифна война, докато друг очаква голямо увеличение на ценовия натиск, тъй като ответните мита ще бъдат прехвърлени върху потребителите, като в същото време слабото евро ще натежи върху разходите, свързани с вноса, отбеляза Нагел.