В понеделник петролните фючърси се търгуват без съществена ценова промяна, тъй като инвеститорите следят за евентуален напредък по постигането на мирно споразумение между Русия и Украйна по време на започващите утре в Саудитска Арабия разговори между американски и руски представители, което би могло да облекчи санкциите и да увеличи доставките на петрол.
Според анализ на Bank of America, евентуално облекчаване на санкции върху руския петрол може да доведе до спад на цените на петрол Брент с между 5 и 10 долара за барел, посочва Ройтерс.
"Глобалните маржове на рафиниране на петорни продукти също могат да паднат. Въпреки че маржовете се нормализираха след началото на войната в Украйна, те могат да паднат още по-ниско при облекчаване на санкциите за дизела", добавят анализаторите на голямата американска банка.
Фючърсите на петрол Брент се търгува около 74,75 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - около 70,80 долара за барел - почти без промяна спрямо края на петъчната търговия.
Графика на петрол Брент (в долари за барел)
Междувременно, рискът от глобална търговска война ограничава петролните цени, след като миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди на федералните търговски и икономически служители да проучат конкретните реципрочни мита срещу страни, които налагат мита върху американски стоки, и да му предоставят своите препоръки до 1 април.
Мнозина се опасяват, че една широкообхватна търговия война ще забави растежа на глобалната икономика и респективно потреблението на важната енергийна суровина.
По-рано в понеделник петролните фючърси поскъпнаха предпазливо, след като агенция Блумбърг съобщи, че форматът ОПЕК + обмисля поредно отлагане на месечните увеличения на доставките, които трябва да започнат през април, въпреки призивите на президента Тръмп за по-ниски цени. ОПЕК + се споразумяха през декември да увеличат доброволното съкращаване на производството до края на месец март, преди да започнат постепенно да го възстановяват.
Според информацията на Блумбърг, един от делегатите на организацията е казал, че световните пазари са "твърде крехки", за да започне увеличаване на производството.
Руският вицепремиер и бивш енергиен министър Александър Новак обаче отрече информация, като отбеляза, че тази идея за поредно отлагане, в момента не се разглежда.
В същото време петролните цени намират известна подкрепа от отслабването на американския долар. Индексът на щатската валута спрямо 6 други водещи валути се понижи миналия петък до двумесечно дъно като реакция на изненадващия спад на продажбите на дребно в САЩ през януари с 0,9%, което доведе до известно засилване на очакванията за понижение на лихвите от страна на Федералния резерв.
Цените днес намират подкрепа и от новината за намалени петролни потоци през Каспийския тръбопроводен консорциум (CPC), след като дрон удари помпената станция "Кропоткинская" в южния Краснодарски край на Русия, се казва в изявление на CPC.
CPC транспортира петрол от находището "Тенгиз" в Казахстан до руското черноморско пристанище Новоросийск, като Украйна многократно е атакувала руска енергийна инфраструктура с удари с дронове, включително в южния Краснодарски край.
Източник от службата за сигурност на Украйна каза пред Ройтерс, че Киев е ударил помпената станция и близката нефтена рафинерия "Илски" с помощта на дронове. Източникът каза, че и двете съоръжения подкрепят военните действия на Русия в Украйна.
"Въпреки че тези атаки с дронове досега имаха ограничено въздействие върху износа на руски суров петрол, нарастващата честота на тези атаки е повод за безпокойство, че в даден момент това може да предизвиква някои рискове за доставките", посочи анализаторът на банката UBS Джовани Стауново.