Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор. Заложените 5% биха покрили само инфлацията.
Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев, икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ.
Той уточни, че много е възможно да бъдат направени корекции по рамката на проекта. И първата вече е налице – увеличението на пенсиите все пак ще бъде извършено по "швейцарското правило" – както се прави от много години, а не по метода, посочен снощи.
"Ние ще работим за това, да бъдат намерени буфери в бюджета за по-висок ръст на доходите."
По думите на синдикалиста, заложения ръст на заплатите в някои сектори с 50 и повече процента, е приет още през миналата година.
Решението е на народните представители и сега то се изпълнява.
Депутатите са преценили са, че това е сектори (МВР, отбрана и други), които имат нужда от подобна промяна, може би не са изчислили точно и не са очаквали толкова да коства на бюджета.
Този дисбаланс, обаче създава обществено напрежение, допълни Мишев:
"Ние като синдикат винаги сме били за хоризонтална политика, за ръст на възнагражденията в една плоскост, за да не се получават сериозни диспропорции."
За инвестиране в образованието през последните години има обществен консенсус. Добре е, че се запазва и изпълнява решението възнагражденията на учителите да бъдат 125% от средната брутна заплата.
Предвиденото увеличение на осигурителната вноска се отлага с година и ще стане през 2027 и 2028 г. То е логично, като се има предвид дефицита в НОИ и демографската криза, смята още Мишев: "До тогава има време, но решението е неизбежно. Целта е да се търси решение с плавни стъпки".
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.