С гласовете на формациите от управляващото мнозинство, Народното събрание одобри правилата, по които ще бъдат избрани нови председатели и членове на още 5 регулаторни органа и други институции. Само парламентарните групи ще имат право да правят предложения за нов състав на Комисията за регулиране на съобщенията, Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, Комисията по досиетата и на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства. Само за Комисията за защита на личните данни номинациите ще идват от правителството.
Стигна се до дебати за бъдещето на Комисията по досиетата
Депутатите от Демократична България подкрепиха само процедурните правила за избор на нов състав на Комисията по досиетата. Това стана след дебат с “Възраждане”, които предложиха комисията да бъде закрита. Цончо Ганев каза:
“Всяка добре развита държава се гордее със своите служби. Само нашите розови демократи 35 години стават и лягат със своя фетиш - досиетата. Този техен фетиш струва всяка година 5 300 000 лева на българския данъкоплатец".
Любен Дилов от ГЕРБ- СДС посочи, че досега комисията се е справила със задачата си да събере огромен обем информация за тъмния период от 1944 до 1989 без да я политизира и предложи 2 варианта за трансформацията на този орган.
"Единия е да се създава някакъв Институт за националната памет. От друга страна, тук има много чувствителна информация. Затова, може би, се чуват гласове как да се създаде специален отдел към българския Държавен архив".
Мартин Димитров от “Демократична България” не отхвърли нито един от двата варианта, но настоя за запазване на посоката на дейността ѝ:
"Тя е много важна, защото информативната, информационната ѝ функция не може да бъде заменена от нищо друго”.