Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

SWIFT: Използването на щатския долар в глобалните трансакции надхвърли 50%

Снимка: Alamy/Reuters

Делът на американския долар в световната търговия се повиши през януари, като представлява малко над половината от целия международен обменен трафик, изпратен чрез платежната система SWIFT, съобщава Блумбърг.

Този дял в световен мащаб се е повишил през януари до 50,2% от 49,1% месец по-рано, се казва в съобщение на Обществото за световна междубанкова финансова телекомуникация (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication или SWIFT). Това е най-високият процент, откакто консорциумът със седалище в Белгия преразгледа начина, по който събира данните за трансакциите в средата на 2023 г., отбелязва агенцията.

Като основна резервна валута в света, доларът продължава да представлява огромно количество от трафика на SWIF. През последната приблизително година и половина той е бил средно около 48% от общия брой трансакции в света. Следващата по големина валута, еврото, представлява средно около 23%, следвана от британския паунд със 7,1%.


Данните за обема на трансакции в чуждестранна валута подчертават икономическите реалности, които са в основата на централната роля на долара в международната търговия на фона на "кипящите" дебати за намирането на начини да се избегне използването на американската валута.

"Ако ще има алтернатива на долара, тя не може да бъде толкова добра, колкото долара. Тя трябва да е по-добра", заяви по време на индустриална конференция в Маями Марк Чандлър, главен пазарен стратег в Bannockburn Global Forex и ветеран на валутните пазари.

По-скоро като огромна комуникационна мрежа, отколкото като платежна система, SWIFT се използва от глобалните банки за изпращане на съобщения една към друга, докато се осъществяват валутни сделки. SWIFT започна да събира данните през 2010 г., но от юли 2023 г. насам те отразяват техническа корекция на начина, по който те се проследяват въз основа на наскоро ревизирани стандарти за търговско отчитане.

Разбира се, че далеч не всички трансакции на валутния пазар в обем на общо около 7,5 трлн. долара на ден се изпращат чрез SWIFT, като през 2022 г. платежната система започна да изключва няколко големи руски банки от услугата след нахлуването на Москва в Украйна. Данните обаче хвърлят светлина върху огромните парични потоци, които движат търговията. Около 11,9 милиарда търговски инструкции са били изпратени чрез SWIFT през 2023 г., според последният ѝ годишен доклад, публикуван през юни 2024 г., като това представлява повишение спрямо 11,2 милиарда година по-рано.

През последните години се появи нарастваща група от претенденти, които търсят начини да търгуват, без да използват "зелените пари" или финансовите институции на САЩ, отчасти водени от желанието на Русия да развива икономиката си на фона на сериозните западни санкции.

Този дебат се съсредоточи главно около блока БРИКС (BRICS), група от нововъзникващи пазари, включващата Русия, Китай, Бразилия, Индия и Южна Африка, както и някои други присъединили се към нея държави.

Сега китайският юан се нарежда на четвърто място по дял от общия трафик на плащания през SWIFT и възлиза на близо 3,8%, което е почти двойно повече в сравнение с преди десетилетие.

Делът на южноафриканският ранд пък възлиза на около 0,3% през януари. Валутите на Бразилия и Индия не са включени сред първите 20, сочи докладът на SWIFT.

Преди дни президентът на САЩ Доналд Тръмп изостри вниманието си върху ролята на долара  на международните пазари, като повтори заплахите за налагане на мита от 100% върху групата БРИКС, ако тя премине към разплащания със собствена валута. Въпреки че тарифите се превърнаха в централна част от политиките на новата администрация на Белия дом, засега все още малка част от обещаните мита са влезли в сила.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна