Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕЦБ отчете рекордна загуба за 2024 г. заради агресивното вдигане на лихвите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската централна банка отчете рекордна загуба през 2024 г. в резултат на нейната агресивна политика на повишаване на лихвите в отговор на растящата инфлация, съобщава Блумбърг.

Миналогодишният дефицит на ЕЦБ възлезе на 7,94 млрд. долара, тъй като разходите за лихви надвишиха приходите, генерирани от закупени по-рано облигации, когато обаче разходите по заемите бяха ниски. Резултатът щеше да е подобен и през 2023 г., ако рисковите провизии не бяха частично смекчили въздействието по това време, отбелязва агенцията.

За 2023 г. ЕЦБ отчете недостиг от 1,27 млрд. евро, след като освободи всичките си рискови провизии, които възлизаха на 6,62 млрд. евро.

Комбинираните загуби за предходните две години, които са в размер на общо 9,21 млрд. евро, ще бъдат пренесени, за да бъдат компенсирани от бъдещи печалби.


"Загубите идват след много години на значителни печалби и са резултат от политически действия, предприети от Евросистемата, които бяха необходими за изпълнение на основния ѝ мандат за поддържане на ценова стабилност", се казва в изявление на ЕЦБ, публикувано в четвъртък.

В него се добавя, че централната банка може да "работи ефективно и да изпълнява основния си мандат за поддържане на ценова стабилност, независимо от каквито и да било загуби".

Агенция Блумбърг отбелязва, че централните банки по света страдат от финансовите последици от скока на инфлацията, който наложи рязко повишаване на лихвените проценти, веднага след дългосрочните усилия пред това за стимулиране на ценовия натиск чрез широкомащабни покупки на активи в раздутите баланси. Последствието е несъответствие в лихвените проценти, което ще продължи известно време.

ЕЦБ може да понесе известни загуби и през следващите години, но те трябва да са по-малки, отколкото през последните две години. Това е така, защото централната банка свива своя финансова баланс, като позволява изтичането на падежиращи облигации и може също така да намали допълнително лихвите. В крайна сметка се очаква ЕЦБ да се завърне на печалба.

ЕЦБ подчерта, че финансовото ѝ състояние остава стабилно, посочвайки своите капиталови и преоценъчни сметки, които заедно възлизат на 59 млрд. евро в края на 2024 г. Само увеличението на цените на златото добави повече от 10 милиарда евро към сумата.

След публичните противоречия относно загубите на централната банка през последните години, дебатът до голяма степен утихна и финансовите министерства на еврозоната приеха, че засега няма да получават никакви плащания.

Ролята на купуването на облигации или т.нар. "количественото облекчение" заема видно място в текущия преглед на стратегията на паричната политика на ЕЦБ. Въпреки че повечето служители го смятат за ефикасен инструмент по време на кризи, някои също така подчертават изкривяванията на финансовия пазар - или текущите загуби - като значителни странични ефекти.

Позовавайки се на тези недостатъци, членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел заяви миналия ноември, че "може да има удар върху доверието, дори ако централните банки не са институции за максимизиране на печалбата".


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна