"Ако преди 20 януари, когато Тръмп встъпи в длъжност, имаше 4-5 основни геополитически полюса в света – единият беше западният с лидерство на САЩ, друг полюс беше Китай, трети – Русия, четвърти – Индия, то след 20 януари и особено след тази реч в Мюнхен, Западният полюс се разцепи. Сега САЩ и Европа са по-скоро различни геополитически полюси. Не бих казал, че САЩ и Европа са се превърнали във врагове, но е очевидно, че те имат различна визия за международния ред“, посочи Димитров.
По думите му, в момента визията на САЩ се доближава до тази на Русия.
Той добави, че вижда и опасност, и шанс за Европа, на фона на протеклите срещи във Франция при президента Макрон.
"Очевидно настъпилите промени не са в полза на Европа, защото тя загуби основната част от своя западен геополитически полюс, в лицето на САЩ. Сега ще трябва сама да отстоява тези принципи на т.нар. либерален интернационализъм в глобален мащаб, което несъмнено е минус за Европа. Естествено възниква и въпросът – има ли Европа достатъчно сили, достатъчно ресурси - икономически, политически и военни, за да може сама да отстоява тези принципи, които досега бяха валидни и за САЩ“, изтъкна Пламен Димитров.
Той посочи, че стъпките, които през последните седмици предприема администрацията на САЩ, легитимират Русия като равноправен международен партньор, а не като държава-агресор.
"Това е едно голямо постижение за руския президент Путин. Русия и Украйна бяха поставени практически на една плоскост от американската администрация – няма жертва, няма агресор в тази война. Тръмп направи и следващата крачка като директно повтори основните тези на Кремъл, като каза, че Украйна е виновна за тази война, а не Русия и, че Зеленски е нелегитимен президент. Това е позицията на Тръмп, но имайте предвид, че той е непредсказуем, така че може да има и някаква промяна", обясни Пламен Димитров.
Той посочи, че в разцеплението между САЩ и Европа отчетливо се вижда позицията на Великобритания, която стабилно стои на страната на Европа.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.