Европейските пазари на акции и еврото реагират позитивно на резултатите от парламентарните избори в Германия, тъй като инвеститорите реагират с въздишка на облекчение на победата на консервативния съюз ХДС/ХСС и на неговия лидер Фридрих Мерц и вероятността за формиране на т.нар. "голяма" коалиция с досегашните управляващи социалдемократи от ГСДП.
Фючърсите на водещия индекс на борсата във Франкфурт DAX40 се повишават с над 1% преди началото на търговията, а общият европейските индекс Stoxx Europe 600 - с около 0,6%.
Еврото пък поскъпва спрямо останалите водещи валути, като в началото на европейската търговия нараства с 0,4% обратно към 1,0500 долара, с 0,26% към 0,8300 британски лири, с 0,1% към 0,9410 швейцарски франка и с 0,4% към 156,80 японски йени.
Пазарните участници очакват, че правителството на Мерц ще прекрати ерата на строга фискална политика, за да подкрепи икономика, която някога беше двигател на растежа на Европа. Политическите решения на новото германско управление се смятат за решаващи, тъй като най-голямата икономика в Европа се бори с икономическа стагнация, негативните последици от войната на Русия в Украйна и с президента на САЩ Доналд Тръмп, който заплашва с глобална търговска война.
Инвеститори и анализатори считат, че в този момент германското лидерство е изключително необходимо, като се имат предвид въпросителни относно подкрепата на президента Доналд Тръмп за НАТО и Украйна, отбелязва Ройтерс.
Лидерите на Европейския съюз се подготвят за провеждането на извънредна среща на върха на 6 март, за да обсъдят допълнителната подкрепа за Украйна и как да се плати за налагащите се изисквания за увеличение на средствата за отбрана на Европа. Това обаче почти сигурно ще изисква повече емитиране на дълг, и дори нови съвместни еврооблигации, како и известно облекчаване на бюджетните правила на ЕС.
В същото време продължават да се анализират серията обезпокоителни икономически данни от САЩ, оповестени в края на миналата седмица, които показват, че тарифната политика на президента Доналд Тръмп вече се отразява негативно на бизнес активността и по-специално върху сектора на услугите, като същевременно води до засилване на потребителските очаквания за нарастване на инфлацията в страната.