Очаква се тази седмица британският енергиен гигант BP да се откаже от плановете за радикално увеличаване на производството на зелена енергия и вместо това да увеличи петролното производство, съобщават Ройтерс и Блумбърг, цитирайки техни източници.
Британският енергиен гигант ще се откаже от плана си да увеличи 20 пъти производството на енергия от възобновяеми източници до 2030 г. , посочва Ройтерс.
Очаква се този ход да бъде обявен на среща на инвеститорите в сряда и идва, след като Мъри Очинклос, главен изпълнителен директор на BP, обеща "фундаментално пренастройване" на стратегията на компанията.
Очаква се BP да се съсредоточи отново върху доходоносния си бизнес с изкопаеми горива, като се отклони от зелената енергия.
Премахването на досегашните дългосрочни цели ще представлява по-нататъшно пълно изоставяне от плановете на бившия шеф Бърнард Луни. През 2020 г. г-н Луни обеща да увеличи капацитета на BP за възобновяема енергия до 50 гигавата (GW) до края на десетилетието, което предполага огромни инвестиции във вятърни и слънчеви паркове. Настоящият ВЕИ капацитет възлиза на 8,2 GW.
Под натиска на инвеститорите в компанията обаче Мъри Очинклос бавно разрушава плановете на своя предшественик.
Той спря всички инвестиции във възобновяема енергия и вече обяви, че BP ще продаде 10 от своите наземни вятърни паркове в САЩ и ще отдели своите офшорни вятърни паркове в отделно съвместно предприятие. Той също така намали предишна цел за ограничаване на добива на нефт и газ.
Очаква се компанията да разкрие повече планове за разпродажба на активи тази седмица, както и да се откаже от целта си да реализира печалби от 39 милиарда британски лири (49 милиарда долара) тази година и вместо това да си постави цел за годишен процент на растеж.
Това е факт, тъй като BP е изправена пред натиск да създаде нова стратегия, след като инвеститорът Elliott Management се появи като един от най-големите акционери. Смята се, че американският хедж фонд, който придоби 5% дял в BP този месец, притиска шефовете да намалят разходите и да разпродадат активи.
Редица големи енергийни компании, включително Shell и Equinor, също намалиха своите цели за възобновяема енергия, тъй като намаляващата възвръщаемост подплаши техните инвеститори.
Преизбирането на Доналд Тръмп, който критикува глобалното преминаване към нетни нулеви емисии, също помрачи перспективите за зелена енергия. Републиканецът проведе кампания с обещание "drill, baby drill" (за все повече сондажи) и започна процеса на оттегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата за ограничаване на емисиите.