Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 години по-късно

Да слушаме "Антарктически приказки" за кавал и китара

Музиката е разнообразна игра, която ни спасява от скуката и злободневното, казва световноизвестният кавалджия и композитор Теодосий Спасов

Теодосий Спасов
Снимка: Боян Бочев

Пет години след идеите-композиции и записи на о. Ливингстън, Теодосий Спасов "сглобява" албума "Антарктически приказки" в студиото на Иван Шопов.

В студиото на БНР-Радио София световният кавалджия нарече албума "злополучен", защото точно тогава – през 2019-а и 2 години след това, ковид пандемията "фиксирала" проекта.

Теодосий Спасов разказа, че е получил покавата от проф. Христо Пимпирев и е за минал за българската база за Ледения континент заедно с китариста Християн Цвятков.

"Като стигнахме там, беше като мираж, като сън, нещо фантастично. Създадохме тази музика за 10-ине дни в сбит вид, като идеи. После тук се разгърнахме и с други колеги музиканти записахме партиите", обясни гостът.

Музиката е създадена от кавалджията и китариста на място, сред снеговете и леда, до пингвините и тюлените. Има много автентични звуци, чува се гласът на проф. Пимпирев, стъпки по камъни и лед, звуци на океана.

"Там е място, за което няма нужда от паспорти и визи. Далеч от цивилизацията. Преобладава бялото с нюанси, но има и камъни с лишеи, красиви скали, вулканична пепел. Залезите и изгревите всеки ден са различни. Мястото е много благодатно за фотографите.

Температурите са от -10 до +10 градуса. В три кротки, слънчеви дни снимахме и филм.

Тая музика – с такива мелодии и хармонии, не може да се композира тук. Може би от чистия въздух, от ледниковата вода", подчерта още Теодосий Спасов.


Още преди да бъде издаден, албумът ще бъде анонсиран на живо – на 5 март, в музикално-поетичния спектакъл "Антарктически приказки", с участието и на актьоритеБойка Велкова и Любомир Ковачев, които ще изпълнят стихове – не само от български автори, от посоката на безбрежността.

"Песента "Да те чакам вечно мога аз" с вокала на Поли Цвяткова се появи докато чакаме самолет на най-южната точка в Чили" – разказа още Спасов. В Пунта аренас е отседнал в 2 хотела. До втория - "Жълтата подводница" са се провеждали рок концерти преди повече от 40 години.

"Музиката е разнообразна игра, която ни спасява от злободневното и тривиалното. Поканата за 5 март е най-вече за тези, които обичат пътешествия и творчество по време на пътешествие", допълни Спасов.

Пиесите в спектакъла са 12 и са композирани в стилистиката на джаз, фолклор и класическа музика.

По БНР-Радио София световна ефирна премиера имаха композициите "Жажда за свобода", "Да те чакам вечно мога аз", "Живеещият в камъни" (вдъхновена от един тюлен, който се е слял в камъните пред очите на кавалджията), "Алеята на куцото куче" и други.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна